YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paris'te dev "Anadolu Festivali"
Paris'te dev "Anadolu Festivali"
02 Temmuz 2012 10:17
Paris'te ilk defa Türkiye festivali...

Fransa'nın başkenti Paris'te 28-30 Eylül tarihleri arasında ilk kez dev bir Türkiye festivali düzenlenecek.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin girişimiyle düzenlenecek "Anadolu Festivali", Paris'in ünlü park ve sergiler sarayı "Parc des Expositions Villepinte"de 10 bin metre karelik kapalı ve 8 bin metre karelik açık alanda gerçekleşecek.

Bu yıl festival için İstanbul teması seçildi. Festival dolayısıyla kurulacak standlara, Kapalıçarşı, Kız Kulesi ve Ortaköy gibi İstanbul'un gözde turistik ve tarihi mekânlarının giydirmeleri yapılarak ziyaretçilere kısa bir İstanbul gezisi anı yaşatılacak. 

Önümüzdeki yıllarda da tekrarlanması beklenen festival, Türkiye kültürünü, tarihini ve sanatını Fransızlara daha iyi tanıtmayı hedefliyor.

Anadolu'nun kendine has dokusunu Fransa'ya taşıyacak festivalin, Fransızların ve Türklerin birbirlerini daha iyi tanımasına olanak sağlaması hedefleniyor.

Üç gün sürecek festival kapsamında Ajda Pekkan ve Tuluyhan Uğurlu'nun konserleri ile Türkiye'den katılacak mehteran takımının gösterisinin büyük ilgi uyandırması bekleniyor.

Festival boyunca, Türkiye'yle ilgili film gösterimleri, konferanslar, sempozyumlar düzenlenecek ve geleneksel Türk Mutfağı Fransızlara tanıtılacak.

Hacivat Karagöz, halk oyunları, kılıç kalkan ekibi, sema gösterisi, ney dinletisi gibi etkinliklerin de yer alacağı festivalde, ebru, hattat, telkâri, cam üfleme, çömlekçilik, bastonculuk, çini, lületaşı gibi sanatlar Fransızlara tanıtılacak.

Festivalin bir diğer önemli hedefi, Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarının siyasi hayata katılım konusunda bilinçlendirilmelerini sağlamak. Bu amaçla gerçekleştirilecek konferans ve sempozyumlara Türklerin katılımının yoğun olması bekleniyor.

Farklı sektörlerdeki şirketleri bir araya getirecek festival, tekstilden kuyumculuğa, beyaz eşyadan mobilyaya, gıdadan inşaata kadar ziyaretçilerin her tür sektörlerden ihtiyaç duydukları ürünleri kolaylıkla satın almalarına imkân sağlayacak.

Festivali destekleyen kurum ve kuruluşlar arasında Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Türk Hava Yolları, ATV Avrupa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) bulunuyor. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler