YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paris'te 1 milyon kişi sokağa döküldü
Paris'te 1 milyon kişi sokağa döküldü
24 Mart 2013 23:12
Fransa’nın başkenti Paris’te, 1 milyona yakın kişi, hükümetin eşcinsellere evlilik ve evlat edinme hakkı vermesini protesto etti.

Üç ayrı noktada buluşup yürüyüşe geçen göstericiler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın önüne yürümek istedi. Göstericilerin önü, Champes-Elysee Caddesi'ndeki Zafer Takı'nın Defence kısmına bakan yönünde polis panzerleriyle kesildi. Polisle, göstericiler arasında arbede yaşandı.
Cumhurbaşkanı Hollande'ı istifaya çağıran göstericiler, "Zaten birlikte yaşıyorlar onlara karışan kim? Şimdi birlikteliklerine resmiyet kazandırmak istiyorlar. Bununla da yetinmeyen eşcinseller evlat edinmek istiyorlar. Yarın evlat edindikleri çocukları kötü emellerine alet etmeyeceklerini nereden bilebiliriz? Bir çocuğun bir annesi bir de babası olur. Bizler bunun için burdayız. Biz seni işsizliğe ve evsizliğe çare bulasın diye oy verip seçmiştik. Sen ise bu vaatlerini ve bizim isteklerimizi rafa kaldırdın ve başka bir sorun yokmuş gibi eşcinsel evlilik ve bunların gayri ahlaki isteklerini yerine getirmek için emek harcıyorsun" dediler.

120 kilometre uzaktan bu gösteri için geldiğini söyleyen Emile Charbonier, "Biz eşcinsel evliliğe karşıyız, evlat edinmelerine de karşıyız. Cumhurbaşkanı Hollande istifa etsin. Eşcinseller çocuk evlat edinmek istiyorlar. Biz çocuklarımızı evlatlık vermek için dünyaya getirmiyoruz" dedi.
Fransız halkının istememesine ve tüm tepkilerine rağmen Fransa Ulusal Meclisi'nden gecen eşcinsellere resmi evlilik ve evlat edinme hakkı

tanıyan yasanın iptali için gösteriye katılanlar ile polis arasında zaman zaman arbede yaşandı. Göstericiler, polisin attığı göz yaşartıcı bombalar yüzenden zor anlar yaşadı.


İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler