YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paris Valiliği eylemcilerin içki içmesini yasakladı
Fransa'da yeni çalışma yasasını protesto etmek isteyenler "işgal eylemleri" düzenleyince Paris Valiliği sıkı tedbirler aldı. Valilik meydanda içki içmeyi ve müzik dinlemeyi yasakladı.
Paris Valiliği eylemcilerin içki içmesini yasakladı
03 Mayıs 2016 / 16:41 Güncelleme: 03 Mayıs 2016 / 16:49

Özellikle liseli gençlerin 31 Mart'tan beri Paris Cumhuriyet Meydanı'nda düzenledikleri "Gece Ayakta" eylemlerinde zaman zaman polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşanıyor.

İÇKİ İÇMEK YASAKLANDI

Paris Valiliği, protestoculara yönelik sıkı tedbirler aldı. Valilik bir dizi yasaklar listesi yayınladı:

- Müzik dinlemek yasak,

- İçki içmek yasak,

- Araç park etmek yasak,

- İşgal eylemleriye kamp kurmak yasak

EYLEMLERE BÜYÜK DESTEK

Fransa genelinde 7 sendika bu gösterilere destek veriyor. Bu yüzden bugüne kadar Paris, Marsilya, Nantes şehirlerinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Yetkililere göre 170,000 Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT'ye göre 500.000 kişi eylemlere katıldı.

"KAZANILMIŞ HAKLARIMIZ ELİMİZDEN ALINACAK"

Fransa'da işsizliği düşürme amacıyla hazırlanan çalışma yasası tasarısı, sendikalar tarafından "kazanılmış hakların elden alınması" olarak yorumlanıyor.

Tasarıya göre günlük azami 10 saat olabilen çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma limiti düşürülecek, fazla mesailerde 5 kata kadar daha az ödeme yapılacak. Yasa tasarısı, şirket ve işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi verirken 18 yaşından küçük, çıraklık eğitimi alanların günlük 10 saate kadar çalışabilmesini öngörüyor.

1
 // 1
Ne kadar ilkel yasalar......
03 Mayıs 2016 20:54
 // atak
Diş işleri uyuma!!! ENDİŞELİYİZ, gitti laiklik elden eyvah eyvah eyvah.:) :)...
03 Mayıs 2016 19:58
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler