YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paris sokakları savaş alanına döndü
İsrail'in Gazze saldırıları için tüm dünya ayağa kalktı. Fakat Gezi olaylarında Türk polisini yerden yere vuran Fransızlar, ülkelerinde gösterilere yasak getirdiler ve Gazze için protestoya katılan halka polis gaz ve plastik mermiyle ateş açtı.
Paris sokakları savaş alanına döndü
20 Temmuz 2014 / 05:02 Güncelleme: 20 Temmuz 2014 / 05:13

Savaş alanına dönen Paris sokaklarının her yeri adeta plastik mermi ve kırık camlarla bezendi. Fransız hükümeti İsrail'e karşı yapılan protestolara yasak getirince olanlar oldu.

İsrail'in vahşetine sessiz kalmakla yetinmeyip destek veren Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Yasağa rağmen gösteriye katılanlar sonuçlarına katlanır" dedi.

Gösterilere katılanlar, eylemlerin yapıldığı sokaklardaki dükkancılar ve sokaktan geçen birçok Fransız, polisin uyarı yapmadan gaz ve plastik mermi ile saldırması sonucu olumsuz etkilendi. Fransız Gazetesi Le Monde ise bugünkü manşetine göstericiler ve görgü tanıklarıyla yaptığı özel röportajı taşıdı.

Le Monde'un haberine göre işte Paris'te an ve an yaşananlar:

Barbe'de göz yaşartıcı gaz attılar, insanların yüzü ve arabalar yakıldı

Paris'in Barbe metro çıkışında (saat 14.30'da) binlerce kişi toplanmıştı. Gazze'ye destek gösterileri polis ve kaymakam tarafından kamu düzenini bozma suçu nedeniyle yasaklandı. Bu nedenle eylemler  planlanan zamandan önce başladı. 15.00'te başlayacaktı, 14.30'da başladı.

Göstericilerin elinde Filistin bayrakları vardı. Göstericiler defalarca şu sloganları attılar: "Bozuk İsrail,  Filistin seni fethedecek", "İsrail katil, Hollande suç ortağı" 19 yaşındaki  endüstriyel bakım bölümü öğrencisi Ahmet'i, elindeki Filistin bayrağı ile korteje getirilen yasak yıldırmadı. O Filistinli çocuklar için desteğini ifade etmek istediğini söyledi. Ayrıca etrafta da yaralı çocuk resimleriyle dolu pankartlar sergiledi. Göstericiler Allahu Ekber diye bağırdı.

"Burada Tel Aviv oluştu"

26 yaşındaki Remi ise, dini sloganlardan rahatsız olduğunu söyledi ama onların aynı zamanda azınlık olduğunu belirtti.

Miting barış içinde gerçekleşti. Kalabalık Filistin renklerine giyinmişti. Gençler terk edilmiş bir binanın çatısına çıktı. Orada İsrail bayrağını yakarak, Filistin bayrağını dalgalandırdılar.

NPA lideri Sandra Demarcq, her şeyin yolunda gideceğini umduklarını belirtti. "Şu anda rota belirsiz, her şey anlık yaşanıyor. Paris Gazze gösterilerinin yasaklandığı dünyadaki tek şehirdir. Burada Tel Aviv oluştu.

Protestocular, Gazzelilerin durumu için dünyayı uyarmak ve pasifistlerin harekete geçmelerini istiyorlar.

Aniden göz yaşartıcı gaz sıkıldı

Sonra aniden bir izdiham, herkes acele ile Poulet sokağına kaçıştı. Bir genç kız o esnada yere düştü. Göz yaşartıcı gaz nefes alınamaz bir havaya neden oldu. Gazdan etkilenen, boğulma derecesine gelen insanlar, etraftaki marketlere, kasaplara, sokaklara sığındılar.

Gaz o kadar fazlaydı ki görgü tanıklarından birisi, "Bunun ilk başta bir yangın olduğunu düşündüm. 15 aylık oğlum ve diğer çocuğum gazdan etkilendi" dedi ve şikayet edeceğini belirtti.

Tüm bulvar çevik kuvvet polisi ile çevrildi. Etraftaki binalarda kalanlar ise göstericilere sığınmaları için evlerini açtılar. Polis uyarı bile yapmadan göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı.

Grenades karantinaya alındı

Tüm işletmeciler mağaza ve dükkanlarını kapattılar.  Protestocular hala Barbe bulvarındaydılar ve geri çekilmeyi reddediyorlardı.. Kaldırımlar adeta mayınla döşenmişti.

Filistinliler için destek sloganları devam ediyor.

 

3-049.jpg

 

 

2-085.jpg

KANALAHABER.COM/ ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler