YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paris saldırısı yapan teröristin kimliği belli oldu
Paris saldırısı yapan teröristin kimliği belli oldu
14 Ocak 2016 23:06
Fransa’nın başkenti Paris’i 13 Kasım’da kana bulayan terör eylemlerinin planlayıcısını ele geçirmek üzere 18 Kasım’da düzenlenen polis operasyonunda üzerindeki bombayı patlatarak hayatına son veren teröristin kimliği de belli oldu.

Fransız terörle mücadele savcısı François Molins, yapılan DNA testleri sonucu canlı bombanın Fas kökenli 1990 Belçika doğumlu Chakib Akrouh olduğunu açıkladı. 

Savcı, "patlayan bomba sonucu tamamen paramparça olan cesetten alınan DNA örnekleri ile teröristin annesinden alınan DNA örneklerinin örtüşmesi sonucu kimlik tespitini sonuçlandırdıklarını" bildirdi. 

Paris polisi, 18 Kasım’da Saint-Denis banliyösünde bir eve düzenlediği baskında, 13 Kasım’daki terör saldırılarının planlayıcı olduğu belirlenen Abdelhamid Abaaoud ile bu kişinin kuzeni Hasna Ait Boulahcen’i de ölü ele geçirmişti. 

Fransız polisi, bugün kimliği tespit edilen Chakib Akrouh’un, 13 Kasım’daki terör saldırılarına katılanlar arasında olduğunu düşünüyor. Paris’teki terör saldırıların ardından terk edilen Seat marka araçta bulunan silahlarda da bu teröristin DNA izinin tespit edildiği bildirildi. 
Paris’i kana bulayan ve 6 farklı noktada meydana gelen terör saldırılarında 130 kişi ölürken, 350 kişi yaralanmıştı. 

Paris’teki terör saldırılarını düzenleyenler arasında yer alan Salah Abdeslam isimli teröristin ise Belçika’ya kaçtığı tahmin ediliyor. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler