YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paris saldırısı Kanada'da Müslümanlara tehdidi artırdı
Paris saldırısının ardından Kanada'da bir hafta içinde bir cami kundaklandı, Müslüman bir kadın yumruklandı, Montreal'de 'Joker' maskesi kullanan bir kişi, her hafta bir Müslüman öldüreceği tehdidinde bulundu.
Paris saldırısı Kanada'da Müslümanlara tehdidi artırdı
19 Kasım 2015 / 07:26 Güncelleme: 19 Kasım 2015 / 08:26

Kanada Başbakanı Justin Trudeau: "Hoşgörüsüzlüğün, bu kısır ve anlamsız eylemlerin ülkemizde yeri yoktur. Bu yapılanlar çoğulcu Kanadalı değerlere kesinlikle aykırıdır.  

Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan terör saldırılarının Kanada toplumundaki Müslümanlara olumsuz yansıması sürüyor.

Ülkede cumartesi gününden bu yana bir cami kundaklandı. Toronto'nun Peterborough bölgesindeki Masjid Al-Salaam Camii, kundaklama sonrası kullanılamaz hale geldi. Gece yarısına doğru meydana gelen ve 80 bin Kanada Doları (173 bin TL) zararın olduğu olayda şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı.

Bu olaydan iki gün sonra pazartesi günü yine Toronto'da meydana gelen bir olayda, okul önünde çocuğunu almak için bekleyen Müslüman bir kadın, iki kişi tarafından önce küfürlü hakarete, ardından yumruklu saldırıya maruz kaldı. Müslüman kadının başındaki örtüyü zorla çıkarıp alan saldırganlar henüz yakalanamadı.

"HER HAFTA BİR MÜSLÜMAN ÖLDÜRECEĞİM"

Kanada'da yaşanan bu tehditlerin sorumluları aranırken, bu kez Quebec eyaletinde yaşayan bir kişinin çektiği ve Youtube'da yayınladığı video, günün konusu oldu. Kimliği henüz bilinmeyen şüpheli, Batman filmindeki Joker karakterinin kullandığı bir maske ile çektiği videoda, her hafta bir Müslüman veya Arap öldüreceği tehdidinde bulundu.

ŞÜPHELİ YAKALANDI

Söz konusu videonun bir anda yayılması üzerine harekete geçen Kanada emniyet güçleri, olayla ilgili bir kişiyi gözaltına aldı. Montreal Polis Sözcüsü Andre Leclerc, şahsın sorgusunun devam ettiğini açıklarken, Eyalet Güvenlik Bakanı Pierre Moreau, böylesi toplumsal tehditlerin 5 yıl hapisle cezalandırıldığını ve bu tür eylemlere müsamaha göstermeyeceklerini duyurdu.

HİNDULARIN YARDIMINA MÜSLÜMANLAR KOŞTU

Öte yandan, ülkede tırmanan tansiyondan Kitchener kentindeki Ram Dham Hindu Mabedi de nasibini aldı. Pazar günü taşlanan mabedin tamiri için internette kampanya başlatan Torontolu Müslümanlar, toplanan 10 bin Kanada Doları (21,5 bin TL) yardımı, mabet yetkililerine teslim etti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler