YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa'ya cevabı Vatikan verdi!
Papa'ya cevabı Vatikan verdi!
23 Nisan 2015 14:55
1915 olaylarına yönelik 'soykırım' ifadesini kullanarak Türkiye'nin tepkisini çeken Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'e cevap da Vatikan'dan çıktı.

Yunus Emre Enstitüsü Vatikan'ın gizli arşivlerinde yer alan Çanakkale fotoğraflarından oluşan sergiyi önceki gün Roma'da açtı. Türkiye, Papa'ya 1915 olaylarının sadece Ermeni iddialarından oluşmadığını, kendi arşivindeki belgeleriyle gösterdi. Sergi açılışı ile birlikte eş zamanlı olarak bir panel ve bir de kitap tanıtımı da yapıldı.

Enstitüsü bu etkinlikle Papa'ya Yunus Emre'nin "Ben gelmedim kavga için, benim derdim sevgi için. Dostun evi gönüllerdir, Gönüller yapmaya geldim" mesajını da vermiş oldu. Dönemin Papalık belgelerinde, Osmanlı Devleti'nin genelde Çanakkale'de esir düşen veya hayatını kaybeden İtilaf kuvvetleri askerleri ve özellikle de kayıp Avustralyalı Asteğmen Frank Coffee konusunda sergilediği işbirliği ve insani tavır ortaya konuluyor. Franka Coffee vakası, Russel Crowe'un "Water Diviner" filmine de ilham kaynağı olmuştu.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler