YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa'ya bir "taciz" suçlaması daha
Papa'ya bir "taciz" suçlaması daha
03 Nisan 2010 16:27
Roma Katolik Kilisesi'nin lideri Papa 16. Benediktus'a papazların çocuklara yönelik taciz ve tecavüz skandalını örtbas ettiği yönündeki eleştiri ve suçlamalara bir yenisi daha eklendi.

ABD'de görülen bir davada, 16. Benediktus'un papalık tahtına oturmadan önce Vatikan'da Dinsel Öğretiler Kurulu (DÖK) Başkanı olarak görev yaptığı dönemde, "Arizona'daki tecavüzcü papazı kiliseden ihraç için 14 yıl beklediği" ileri sürüldü.

İtalyan basınındaki haberle göre Arizona eyaletinde çocukluk dönemlerinde Papaz Michael Teta'nın tecavüzüne maruz kalan iki kişinin davasının savunan Avukat Lynne Cadigan, hadisede o yıllarda Vatikan'da DÖK başkanı olan Joseph Ratzinger'in de sorumluluğu olduğunu iddia etti.

Avukat Cadigan'ın verdiği bilgilere göre Papaz Teta'nın 1978'de 7 ve 8 yaşlarındaki iki çocuğa tecavüz ettiği 1990'da Arizona'daki kilise mahkemesinde saptanmasına karşın, Vatikan'da DÖK'e gönderilen dosyayla ilgili olarak 10 yılı aşkın bir süreyle herhangi bir somut adım atılmadı.

Cadigan, 9 Haziran 1992'de DÖK Başkanı Kardinal Ratzinger'in Tuscon Piskoposu Manuel Moreno'ya yazdığı mektupta, Arizona eyaletinde yaşanan vakayla özel olarak ilgilenme taahhüdünde bulunmasına karşın, tecavüzcü papazla ilgili olarak yıllarca hiçbir işlem yapmadığı iddiasında bulundu.

Avukat Cadigan, Piskopos Moreno'nun tecavüzcü papazın kiliseden ihracı talebiyle DÖK Başkanı Ratzinger'e 28 Nisan 1997'de tekrar mektup yazdığını, ancak ihraç işleminin büyük bir uğraş neticesinde ancak 2004'te mümkün olduğunu kaydetti.

Papa 16. Benediktus (Joseph Ratzinger), 2005'te papalık tahtına oturmadan önce, Polonyalı Papa 2. Jean Paul döneminde 24 yıl boyunca DÖK başkanı olarak görev yapmıştı. DÖK, papazlar hakkındaki taciz ve tecavüz iddialarına ilişkin dosyaların karara bağlanması, kilisenin dinsel görüşlerinin ve genel politikasının belirlenmesi gibi konularda Vatikan'ın en önemli kurumu olarak niteleniyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler