YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Papandreu istifa edecek"
İngiliz BBC televizyonu Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun istifa edeceğini duyurdu.
"Papandreu istifa edecek"
03 Kasım 2011 / 14:32 Güncelleme: 03 Kasım 2011 / 15:41
AB kurtarma paketini halk oylamasına götürme kararı alan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun istifa edeceği belirtiliyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun istifasını sunacağını bildirdi.

BBC'nin Atina'da hükümete yakın kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Papandreu'nun halen devam eden kabine toplantısının ardından, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas bir araya geleceği ve koalisyon hükümeti kurulmasını önereceği kaydedildi. Papandreu'nun bu görüşmede, istifasını sunacağı da bildirildi. Yarın yapılacak güvenoylamasında Papandreu'nun gerekli sayıya ulaşamayacağı ortaya çıkmıştı.

Güvenoylaması öncesinde iktidardaki PASOK içerisinde referandum konusundaki görüş ayrılığı da iyice belirginleşti. Hükümete oy vermeyeceğini açıkça belirten milletvekili sayısı beşe ulaştı. PASOK milletvekilleri Milena Apostolaki ile Eva Kayli'nin istifalarının ardından Sula Merenditi ve Elena Panariti de Papandreu hükümetine güvenoyu vermeyeceğini açıkladı. Diğer yandan, PASOK milletvekilleri Dimitris Linceris ile Kostas Gitonas ve Nikos Salayannis de yaptıkları açıklamalarında, Papandreu'nun halkoylaması kararına karşı olduklarını belirtmişlerdi. PASOK milletvekilleri güven oylamasında tavırlarının ne şekilde olacağına dair bilgi vermezken, Salayannis açıklamasında, "Referandum öldü" ifadesini kullanmıştı. Linceris ise, "Papandreu'nun artık bir tarih olduğunu" söylemişti. Bu durumda milletvekili sayısı en çok 149 olarak hesaplanan Papandreu hükümetinin yarın Yunan parlamentosunda güvenoyu almasının mümkün olmadığı değerlendiriliyor.

Aralarında Papandreu'nun partisi PASOK'un bazı üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu bir grup milletvekilinin, Papandreu'ya gönderdikleri bir mektupta, hükümetin istifa ederek, Avrupa Merkez Bankası'nın eski Başkan Yardımcısı Lukas Papadimos başkanlığında bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını istedikleri bildirildi. Yunanistan'ın avroya katılımında önemli rol oynamakla tanınan Papadimos, Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) fizik ve ekonomi okudu. Papadimos, 2010 yılından bu yana Papandreu'nun ücretsiz danışmanlığını yapıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler