YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa'dan uluslararası toplumuna eleştiri, Türkiye'ye övgü
Papa'dan uluslararası toplumuna eleştiri, Türkiye'ye övgü
18 Eylül 2015 10:43
Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, Suriye ve Irak’ta yaşanan çatışmalara karşı uluslararası toplumun bir çözüm iradesi ortaya koymamasını eleştirdi.

Papa, Katolik Kilisesi adına yardım işleri yapan "Cor Unum (Tek Yürek) Papalık Konseyi" tarafından Vatikan’da düzenlenen, Suriye ve Irak’taki insani krizin değerlendirildiği toplantıya katılanlarla bir araya geldi.  

Papa, üst düzey Katolik din adamları, Ortadoğu’daki kilise temsilcileri ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien’ın da yer aldığı buluşmada bir konuşma yaptı.  
 
Suriye ve Irak’taki çatışmaların, sivil halk ve kültürel miraslar üzerinde korkunç sonuçlar doğurduğuna dikkat çeken Papa, şunları söyledi: “Doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan milyonlarca insan, endişe verecek derecede acil yardıma muhtaç. Lübnan, Ürdün ve Türkiye milyonlarca mültecinin yükünü taşıyor, onları cömertçe ağırlıyor. Silah tüccarları kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeye devam ederken, böyle bir senaryo ve iç ve bölgesel dengeleri ürkütücü bir şekilde sarsan ve yayılan çatışmalar karşısında uluslararası toplum, yeterli cevabı verecek kapasiteye sahip gibi görünmüyor.”

Toplantıda Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien da yer aldı.

Toplantıda Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatörü

Stephen O’Brien da yer aldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler