YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa'dan Suriye çağrısı
Papa'dan Suriye çağrısı
09 Ocak 2012 15:08
Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Suriye'deki olaylarla ilgili çağrıda bulundu...

Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Suriye'de uzun süredir devam eden şiddet olayların sona ermesi ve ülkede bağımsız gözlemcilerin eşliğinde diyaloğun başlaması çağrısında bulundu.

Papa 16. Benediktus, diplomatlarla bir araya geldiği oturumda, Suriye'de devam eden şiddet olaylarına değinerek, "Suriye'de akan kan hemen durmalı ve ülkede bağımsız gözlemcilerin eşliğinde, siyasi aktörler arasında diyalog başlamalı" dedi. Papa, Arap Baharı'nın her insanın onuruna ve temel haklarına saygı istediğini ifade etti.

Katoliklerin ruhani lideri, Asya ve Afrika'da geçen yıl din güdümlü terörizme çok sayıda kurban verildiğini de dile getirdi.

Batı dünyasında doğan ve etkisini sürdüren ekonomik krize ilişkin Papa 16. Benediktus, onurlu bir yaşam ve onun yararına olacak şeyler için herkesi kucaklayan yeni düzenlemeler olması gerekliliğinden söz etti.

Papa 16. Benediktus, Avrupa Adalet Divanı'nın insan embriyosundan kök hücre elde etme çalışmalarına patent yasağı getiren hükmünü ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) doğum öncesi cinsiyet seçimini kınama kararını, memnuniyetle karşıladığını da belirtti.  (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler