YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa'dan 'misyonerlik' çağrısı
Papa'dan 'misyonerlik' çağrısı
25 Ocak 2010 23:19
Roma Katolik Kilisesi'nin lideri Papa 16. Benediktus, Katoliklik dışındaki Hristiyan kiliselerinin temsilcilerine de ''Hristiyanlığı tüm dünyaya yaymak için beraberce çalışma'' çağrısında bulundu.

Papa 16. Benediktus, Roma'da Sur Dışı Aziz Pavlus (San Paolo Fuori Le Mura) Bazilikası'nda Ortodoks ve Protestan kiliselerinin temsilcilerinin de katıldıkları ayinde yaptığı konuşmada, "Dinsel umursamazlığın ve Hristiyan inancına düşmanlığın giderek arttığı bir dünyada, yeni ve yoğun bir Hristiyanlaştırma faaliyetine ihtiyaç var" dedi.

Alman Papa, Hristiyan kiliselerinin, "sadece İncil'i hiç tanımamış olan halklar arasında değil, Hristiyanlığın yayılmış olduğu ve tarihin bir parçasına dönüştüğü halklar arasında da Hristiyanlaştırma faaliyetlerini yoğunlaştırmak" durumunda olduklarını savundu.

Papa 16. Benediktus, Hristiyanlar arası birlik için Dua Haftası dolayısıyla düzenlenen ayindeki vaazında, Hristiyanlığı yaymanın kiliseler arasında bir ortak payda olabileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Hristiyanların aynı Mesih'e inanıp, kendi aralarında ihtilafta oldukları bir ortamda, inanmayanlara İncil'in muştusunu benimsetmek nasıl mümkün olabilir? Bizleri birbirimizden ayıran meselelerin mevcudiyeti maalesef sürse de, sorunlarımızı dua ve diyalogla aşmayı umut ediyoruz. Her şeye rağmen Mesih'in mesajının ana içeriğini hep birlikte duyurmamız pekala mümkündür".

Papa 16. Benediktus, çeşitli kilise temsilcilerinin, 1910'daki Edinburg Misyonerlik Konferansı'nda Hristiyanların İncil'i yaymak için beraberce davranarak kendi aralarındaki anlaşmazlıkları da aşabileceğine değinilmiş olduğunu anımsatarak, "Edinburg'ta 1910'da Protestanlık ve Anglikanizmin muhtelif akımlarına mensup bini aşkın misyoner bir araya gelmiş, Ortodoks bir konuk da onlara iştirak etmiş ve de neticede Hristiyanlar arası birlik için dünyayı İsa Mesih'in İncili'yle muştulamak gerektiği belirtilmişti" dedi.

Roma Katolik Kilisesi'nin lideri 16. Benediktus, ''dünyadaki sekülerleşme, rölativizm ve hedonizme karşı mücadelede açısından da Hristiyanların ortak çalışmaları gerektiğini'' kaydetti. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler