YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa'dan Hz.Adem için skandal sözler
Papa'dan Hz.Adem için skandal sözler
29 Nisan 2015 19:08
Papa Francesco, kadın-erkek eşitsizliğini eleştireyim derken Hz.Adem için haddini aşan sözler söyledi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, tarihteki ilk 'maskülist' olduğuna işaret ettiği Hz. Adem'in, yasak meyveyi yemesi sonrasında Hz. Havva'yı suçladığını iddia ederek, kadınları bastırmaya çalışan erkeklerin günümüzde de, Hz. Adem gibi (haşa) ‘kötü bir figür’ ortaya koyduğunu savundu.

Papa Francesco, Aziz Petrus Meydanı'nda binlerce Katolikle bir araya geldiği geleneksel Çarşamba kabul oturumunda, aile, evlilik ve kadın- erkek eşitsizliği gibi konulara değindi.

Papa'dan Hz.Adem için skandal sözler!

Evliliklerde yaşanan krizin, istikrarsızlığın kaynağının, çoğu zaman kadınların serbest bir yaşama sahip olmasına bağlandığını söyleyen Papa, şöyle konuştu:

"Bu argüman geçerli değildir. Bu bir haksızlıktır. Bu, her zaman kadını bastırmaya çalışan bir maskülizm şeklidir ve şimdi biz de Hz. Adem'in yaptığı gibi kötü bir figür ortaya koyuyoruz. Tanrı O'na soruyor: "Ama neden yasak meyveyi yedin?" O da, "Bana meyveyi O (Havva) verdi" diyor. Yani kadının suçu. Zavallı kadın. Eh, kadınları savunmamız lazım!"

Daha önce de Evrimi savunmuştu

Papa Francesco, daha önce de ‘tek tanrılı dinlerdeki yaratılış inancıyla evrim teorisinin aslında çelişmediğini, aksine birbirini tamamladığını’ söyleyerek yaratılışı inkar eden Evrim teorisini savunmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler