YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa'dan bir soykırım hamlesi daha
Papa Fransuva, 18. yüzyılda Kızılderilileri şiddet yoluyla Hristiyan yapmasıyla bilinen misyoner Junipero Serra’yı aziz mertebesine yükseltecek.
Papa'dan bir soykırım hamlesi daha
04 Mayıs 2015 / 20:50 Güncelleme: 04 Mayıs 2015 / 21:11

Katoliklerin ruhani lideri Papa Fransuva, 18. yüzyılda şiddet ve zulüm kullanarak Kuzey Amerika yerlilerine Hıristiyanlığı kabul ettirmeye çalışmasıyla bilinen İspanyol misyoner ve din adamı Junipero Serra’yı, ‘aziz’ mertebesine yükseltecek.

Kızılderililer ayakta

Papa’nın 23 Eylül’de ABD’nin başkenti Washington’daki bir törende Serra’yı ‘aziz’ ilan edeceğini öğrenen Amerikan yerlileri (Kızılderililer), California Eyaleti’nde protesto gösterileri düzenledi. Habertürk'ün haberine göre, Kızılderililer, Serra’nın yerlileri Katolik yapmak için acımasız bir imha kampanyası yürüttüğünü savunuyor. Papa Fransuva ise Roma’da düzenlenen bir vaaz sırasında, misyoner Serra’nın Amerikalı yerlileri sömürgecilere karşı koruyan örnek bir Katolik din adamı, kilisenin evrensel değerlerinin ve ABD’nin kurucu babalarından biri olduğunu ileri sürmüştü. Kızılderililerin protestosu üzerine bir Vatikan yetkilisi, misyoner Junipero Serra için “Zamanının adamıydı, zorba değildi” ifadesini kullandı.junipero-serra-kimdir.jpg

1-884.jpg

Junipero Serra kimdir?

1713-1784 yılları arasında yaşayan Serra, 20’li yaşlarından itibaren başladığı misyonerliği ölümüne kadar sürdürmüş, Kuzey Amerika’nın Hıristiyanlaşmasında büyük rol oynamıştı. Misyonerlik görevi sırasında acımasız yöntemler kullandığı gerekçesiyle yerlilerin ‘soykırımcı’ olarak gördükleri Serra’yı azizlik mertebesine götüren ilk adımı, 1988’de Papa II. John Paul atmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler