YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa suikastinde şok gelişme!
Papa suikastinde şok gelişme!
Papa suikastinde şok gelişme!
13 Mayıs 2008 / 14:17 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Dünya basını son günlerde İtalya'da ortaya çıkan bir kitapta yer alan ilginç iddialarla çalkalanıyor.


İtalya'da yayımlanan bir kitap ilginç iddialara yer verdi. Kitapta 1981 yılında İtalya'da Papa II. Jean Paul'e yönelik düzenlenen suikastın ardından Sovyet Rusya’sının olduğu yazılıyor. Suikastı gerçekleştiren Mehmet Ali Ağca'ya da emri dönemin SSCB başkanı Gorbaçov tarafından verildiği yazılıyor.


John O. Kohler tarafından kaleme alınan "Vatikan'daki ajanlar" isimli kitapta eski Sovyet lider Mikhail Gorbaçov'un Papa 2'nci Jean Paul suikastının emrini verdiği ve Mehmet Ali Ağca'nın tetikçi olduğu öne sürülüyor.

Ancak Gorbaçov tüm bu iddiaları kaleme aldığı bir mektupla şöyle cevapladı: "KGB'nin Papa'ya karşı programı hakkında bilgim yok" dedi.

PAPA SUİKASTI VE TAHMİNLER


13 Mayıs 1981 tarihinde Vatikan'da Papa II. Jean Paul'e yönelik suikast girişimi. Papa suikasttan iki kurşun yarası alarak sağ olarak kurtulmuştu.

1 Şubat 1979'da gazeteci Abdi İpekçi'nin öldürülmesi olayının firari sanığı Mehmet Ali Ağca olayın sanığı olarak yakalanmıştı. Suikast girişimi İtalya'da diplomat olarak görev yapan iki Bulgar'ın tutuklaması üzerine Soğuk Savaşın iki süper gücünü karşı karşıya getirmişti.

Aslen Polonyalı olan Papa, Amerikan tezine göre Sovyet Gizli Servisi KGB ve Bulgaristan devleti tarafından öldürülmek istenmişti. Bulgarlar bu amaçla sağcı bir Türk eylemci olan Ağca ile anlaşmış ve suikastı düzenlemişlerdi. Bu iddia ABD ve Batı dünyası tarafından uzun süre kullanıldı ve Bulgar Bağlantısı olarak anıldı.

Sovyet tezine göre ise suikast Bulgar diplomatlara ve Doğu Bloğuna yönelik bir komploydu. Amerikan Gizli Servisi CIA, Polonya'da örgütlenen ve Sovyet karşıtı bir muhalefetin önderliğini yürüten Dayanışma Sendikası'na destek veren Polonya asıllı Papa'ya suikast düzenletmiş, bu amaçla da Türkiye'de ülkücü militan olarak tanınan Ağca'yı kullanmıştı.

Her iki tez de bazı yanlışlar içeriyordu. Ağca ABD'nin iddia ettiği gibi solcu değildi, Sovyet gazetecilerin ileri sürdüğü gibi ülkücüydü ve gizli servisi ile ilişkisi vardı.

Sovyetler Birliği, Polonya asıllı Karol Josef Wojtyla'nın 2. Jean Paul adıyla papa seçilmesinden sonraki komünizm karşıtı söyleminden oldukça rahatsızdı.

Ağca, Papa suikastı sonrasında yargı sürecinde sürekli olarak değişik ifadeler verdi ve akıl sağlığından yoksun bir karakter görüntüsü çizdi. Mahkeme ve soruşturmalarda 128 farklı ifade veren Ağca'ya mahkeme heyeti 22 Mart 1986'da ömür boyu hapis cezası verdi.

Ancona cezaevinde yatmakta iken 13 Mayıs 2000'de İtalyan hükümeti tarafından Türkiye'ye gönderildi. (Dünya Bülteni)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler