YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa Franciscus Washington'da
Papa Franciscus Washington'da
24 Eylül 2015 07:38
Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, piskoposları, kiliselerdeki cinsel taciz skandallarının tekrarlanmaması ve "sert ve bölücü bir dil" kullanmamaları konusunda uyardı.

ABD'ye ilk ziyaretini düzenleyen Papa Franciscus, Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği temaslarının ardından başkentteki Saint Matthew Katedrali'nde ülkenin her yanından gelen piskoposlarla buluştu.

Papa, piskoposlara hitaben, karşılıklı diyaloğun önemini vurgularken, "Sizleri diyalog kurmanız için korkusuzca teşvik etmekten asla yorulmam. Sizler de gerçek diyalog için gerekli olanı yapmaktan korkmayın. Yoksa, birbirimizi anlamakta başarısız oluruz" ifadelerini kullandı.

Kilise üyelerinin bazı tavırlarını eleştiren Papa Franciscus, bu noktada, "Sert ve bölücü bir dil hiçbir papaza yakışmaz ve onların kalbinde yeri olmamalı. Bu tarz yaklaşımlar geçici olarak başarılı gözükse de asıl ikna edici olan iyiliğin ve sevginin bitmeyen cazibesidir" diye konuştu.

Papa'nın bu yorumları, ABD'deki bazı papazların eşcinsel hakları ve kürtaj gibi tartışmalı konularda takındığı sert üslubun yanı sıra diğer dinlere yönelik hoşgörüsüz eylemlerine karşı bir uyarı olarak nitelendirildi.

Papa Franciscus, ayrıca, kiliselerde yaşanan cinsel taciz vakalarına da değinirken, bunlardan mağdur olanların iyileştirilmesine ve buna benzer suçların bir daha asla tekrarlanmamasına yönelik çabaları desteklediğini ifade etti.

-300 evsizle yemek-

Papa, konuşmasında ayrıca göçmenlere ilişkin mesajlara da yer verdi.

Kendisinin bir göçmen çocuğu olduğunu belirten Papa, göçmenlerin hoş karşılanması gerektiğini dile getirdi. Papa, "Şimdi birçok piskoposluk bölgenizi etkileyen Latin göçmen akımıyla karşı karşıyasınız. Sizlere bu konuda sadece Roma Piskoposu olarak değil, aynı zamanda güneyden bir papaz olarak teşekkür etmek ve cesaretlendirmek istiyorum. Belki onların ruhlarına bakmanız kolay olmayacak, belki farklılıklarından ötürü zorlanacaksınız. Ama şunu da bilin ki, onlar da paylaşabilecekleri kaynaklara sahipler. Bu nedenle, onları hoş karşılamaktan korkmayın" çağrısını yaptı.

Papa Franciscus'un piskoposlarla buluşmasının ardından 300 evsizle öğle yemeği yemesi ziyaretinin dikkat çeken bir başka noktası oldu.

-En büyük kilisede ayin-

Papa Franciscus, Washington ziyareti kapsamında, Amerika Katolik Üniversitesi'ndeki ABD ve Kuzey Amerika'nın en büyük Roma Katolik kilisesinde düzenlenen ayine de katıldı.

Törene katılmak isteyen binlerce Amerikalı günün erken saatlerinden itibaren kiliseye gelirken, ciddi güvenlik önlemleri nedeniyle girişte uzun kuyruklar oluştu. Papa Franciscus'u görebilmek isteyen katılımcılar, saatlerce beklemek zorunda kaldı.

Papa Franciscus da "Popemobile" aracıyla kiliseye geldi, yol kenarında ve kilisede bekleyen kalabalığı selamladı.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın da hazır bulunduğu törende Papa, 18. yüzyılda ABD'nin batı yakasına Hristiyanlığı getiren misyoner Junipero Serra'yı azizlik mertebesine yükseltti. Ayinde dualar ve ilahiler okundu, dine dair mesajlar verildi.

Papa, vaazında hayatın anlamına yönelik nasihatlerde bulundu.

Katolikler tarafından saygı duyulan Serra'nın aziz mertebesine yükseltilmesi, Latin kökenliler için de Amerikan kiliselerinde Hispaniklerin (Latin kökenliler) rolünün kabulü açısından özel bir anlam taşıyor. Amerikan yerlileri ise Serra'nın din değiştirenleri köleleştirdiğini ve yerli halkların yok olmasına neden olan hastalığın yayılmasına katkıda bulunduğunu savunuyor. Papa Franciscus, temmuzda kiliselerin yerli halka yönelik "günahları" nedeniyle özür dilemişti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler