YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakistan'dan Yemen için ''ateşkes'' çağrısı
Pakistan'dan Yemen için ''ateşkes'' çağrısı
10 Nisan 2015 14:23
Pakistan parlamentosu Suudi Arabistan'ın destek çağrısının ardından ''ateşkes'' çağrısında bulundu.

Yemen'deki "Kararlılık Fırtınası" operasyonuna destek vermesi beklenen ülkelerden Pakistan, taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

Pakistan resmi haber ajansı APP'nin haberine göre Pakistan milletvekilleri Yemen'e yönelik operasyonda Suudi Arabistan'ın sınır bütünlüğünü tehdit edecek durumlarda ülkelerinin tam destek vereceğini ancak operasyonların bölgede yaratacağı olası tahribatının önüne geçmek için acilen ateşkes kararı alınıp ''uzlaşı yollarının'' aranması gerektiğini açıkladığı belirtildi.

Haberde ayrıca Pakistanlı hukukçuların da ülke olarak ''Kararlılık Fırtınası'' operasyonuna barışçıl yollarla yapılacak uzlaşı görüşmelerinden yana tavır alması gerektiği fikrinden yana olduğu belirtildi.

Suudi Arabistan operasyonun başladığı ilk günlerde Pakistan'a çağrıda bulunmuş ve askeri desteklerini talep etmişti. Daha önce Türkiye'nin alacağı kararlar doğrultusunda kararını vereceği beklenen Pakistan'ın taraflar arasında diyalog temelli bir çözüm yolunu benimsediği belirtiliyor.

Pakistan Yemen krizinde tarafsız kalacak

Pakistan parlamentosu, Yemen krizinin barışçıl yollarla çözülmesi çağrısında bulundu ve hükümetten Yemen'de tarafsız kalmasını istedi.

Pakistan parlamentosunda, Yemen'de Husi güçlerine yönelik Suudi Arabistan öncülüğündeki Kararlılık Fırtınası harekatına ülkenin katılımı konusunda birkaç gündür süren oturumların sonunda hazırlanan karar tasarısı oybirliğiyle kabul edildi.

Kararda, harekata doğrudan katkıda bulunmaksızın tarafsız bir tutum izlenmesi istenirken, Suudi Arabistan'ın toprak bütünlüğünün korunması için Pakistan'ın gereken desteği vereceği ifade edildi.

Kararda, Yemen'de çatışan gruplara anlaşmazlıklarını barışçıl diyalogla çözmeleri çağrısı yapılarak, " Pakistan Parlamentosu, krizin sona ermesinde proaktif diplomatik rol oynayabilmesi için Pakistan'ınYemen çatışmasında tarafsız kalmasını istemektedir" denildi.

Belgede, "Suudi Arabistan'ın toprak bütünlüğü ve Harem-i Şerif'e tehdit karşısında Pakistan tüm desteğini Suudi Arabistan ve halkına sağlayacaktır" ifadesi yer aldı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler