YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakistan'dan o rapora yalanlama
Pakistan'dan o rapora yalanlama
01 Şubat 2012 14:27
Pakistan, Pakistan güvenlik güçlerinin Afgan Talibanı'na destek verdiği iddialarını yalanladı.

Afganistan Dışişleri bakanı Zalmay Resul ve Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşmek üzere Kabil'e gelen Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar, düzenlediği basın toplantısında, "Afganistan'da gizli saklı hiçbir amacımız yok" dedi.

Khar, "bölgedeki istikrar yolunun Kabil'den geçtiğini" belirterek, "Afganistan'ın bağımsızlığını ve egemenliğini hedef alan tehditleri Pakistan'ın mevcudiyetine tehdit olarak kabul ettiklerini" söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanı, Pakistan ve Afganistan'ın güvene dayalı ilişki için önüne bakması gerektiğini de vurguladı.

Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul da, Pakistan'ın Afganistan'daki barış sürecinde kilit rol oynadığını belirterek, "işbirliğinin devam etmesini ve Khar'ın ziyaretinin iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin başladığının göstergesi olmasını umduğunu" ifade etti.

NATO tarafından hazırlanan ve basına sızan raporda, Pakistan güvenlik güçlerinin Afgan Taliban'ına destek verdiği ileri sürülmüştü.

The Times gazetesinin ele geçirdiği NATO'nun "gizli ibareli" raporunda, batılı güçlerin Afganistan'dan çekilmesiyle ülkede etkili bir konumda olacağına kesin gözüyle bakılan Taliban örgütünün Pakistan güvenlik güçleri tarafından desteklendiği iddiasının yer almıştı. Raporda ayrıca, NATO askerlerince tutuklanan bazı isyancıların ''Taliban ile Pakistan güvenlik güçlerinin ilişki içinde olduğu'' ifadelerine yer verilirken, Pakistan İstihbarat Teşkilatı'nın (ISI) bu ilişkilerden haberdar olduğu öne sürülmüştü.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler