YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakistan'dan Ladin açıklaması
Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, kritik bir açıklamada bulundu.
Pakistan'dan Ladin açıklaması
03 Mayıs 2011 / 07:46 Güncelleme: 03 Mayıs 2011 / 07:52

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ABD güçlerince öldürülmesinin Pakistan ile ortak bir operasyon olmadığını belirtti.

Zerdari, Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, Pakistan'ın, topraklarındaki militanlara karşı harekete geçmediği yönündeki görüşleri reddetti.

İslamabad'a iki saat mesafedeki bir kentte öldürülen El Kaide liderinin yerinin Pakistanlı yetkililerce bilinmediğini kaydeden Zerdari, "Bin Ladin, onun olabileceğini düşündüğümüz hiçbir yerde değildi" ifadesini kullandı.

Zerdari, "önceki günkü olaylar ortak bir operasyon olmasa da, ABD ile Pakistan arasındaki on yıllık işbirliği ve ortaklığın, medeni dünyaya sürekli tehdit oluşturan Usame Bin Ladin'in yok edilmesini sağladığını" kaydetti.

"Bin Ladin ve ona bağlı militanlardan herkes kadar zarar gören Pakistan'ın, militanların izinin yakalanmasında ağır davrandığı ya da isteksiz olduğu şeklindeki öngörülerin kesinlikle doğru olmadığının" altını çizen Zerdari, sözlerine şöyle devam etti:

"ABD'deki bazıları, Pakistan'ın terörizmle mücadelede enerjiden yoksun olduğunu, daha da kötüsü, ikiyüzlü olduğumuzu ve peşinde olduğumuzu söylediğimiz teröristleri aslında koruduğumuzu öne sürdü.

Bu tür temelsiz spekülasyonlar, haberlere heyecan katabilir, ancak gerçekleri yansıtmıyor. Pakistan'ın El Kaide'den nefret etmek için her ülkenin olduğu kadar sebepleri var. Terörizme karşı savaş, Amerika'nın olduğu kadar Pakistan'ın da savaşıdır". (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler