YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakistan'da şimdi de elektrik krizi
Pakistan'da şimdi de elektrik krizi
05 Ekim 2011 10:06
Pakistan'ın önemli sanayi merkezlerinde günde 15 saati geçen elektrik kesintileri, ülke genelinde yoğun protestolara neden oluyor...

Ülkenin sanayi üretim merkezlerinden Karaçi, Lahor, Gucranvala ve Faysalabad gibi kentlerinde elektrik kesintileri yüzünden üretimin durma noktasına geldiği, bu kentlerde işlerinden olan binlerce kişinin sokaklara inerek yolları trafiğe kapattığı, lastik yakarak, polisle çatıştığı bildirildi.

Artan protestolar üzerine basın toplantısı düzenleyen Su ve Enerji Bakanı Seyid Navid Kamer, termik santrallerde baş gösteren yakıt sıkıntısı nedeniyle elektrik üretiminin azaldığını, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin enerji açığını artırdığını açıkladı.

Bakan Kamer, termik santrallere birkaç gün içinde yakıt temin edilerek üretime başlanacağını ve endüstriyel üretimin yapıldığı kentlerde kesintileri asgari düzeye indireceklerini söyledi.

Bu arada, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve Başbakan Yusuf Rıza Gilani elektrik kesintilerinin artması ve büyüyen protestoları değerlendirmek amacıyla bir araya geldi. Görüşmeden sonra Gilani, Petrol Bakanlığına 11 milyar rupi (yaklaşık 240 milyon TL) ödenek verildiğini, kısa süre içinde enerji üretiminin artırılacağını belirtti.

Pakistan televizyonları, kırsal kesimlerinde kesintinin 20 saate kadar çıktığını duyururken, uzmanlar enerji yetersizliğinin üretimi daha az etkilemesi için enerji tasarrufu çağrısı yapıyor.

Su ve Enerji Bakanlığı, geçen aylarda ülkedeki enerji açığının 2018 yılına kadar kapatılamayacağı yönünde açıklama yayımlamıştı.

İslamabad yönetimi, ülkede gittikçe büyüyen enerji krizinin önüne geçmek amacıyla geçen yıl İran ile günde 2,7 milyon metreküp doğalgaz naklini sağlayacak boru hattı anlaşması imzalamıştı.

Hükümet ayrıca, komşusu Çin ile işbirliği yaparak 2022 yılına kadar ülkeye 8 adet nükleer çevrim santrali kurmayı hedefliyor.

Pakistan'da enerji alanında yeterli yatırım yapılmadığı için 2006 yılında kriz baş göstermişti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler