YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakistan'da saldırı: 11 ölü
Pakistan'da saldırı: 11 ölü
10 Ocak 2013 21:14
Pakistan’ın güneybatısında yer alan Ketta kentinde, askeri kontrol noktasına bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda en az 11 kişi hayatını kaybetti.

Pakistan’ın bölgesel milis kuvvetlerine ait bir aracın hedeflendiği saldırıda en az 2 subayın öldüğü belirtildi. Saldırıyı, Belucistan Özgürlük Ordusu isimli yerel bir isyancı grup üstlendi.
Ketta polis şefi Mir Zubair Mahmud yaptığı açıklamada “Saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti. 30 kişi de yaralandı. Patlamada ne tür bir düzenek kullanıldığını ilerleyen saatlerde belirleyip açıklayacağız” dedi.

Abdul Rezzak isimli bomba imha uzmanı ise bombanın uzaktan kumanda ile patlatıldığını ve en az 20-25 kilo ağırlığında olduğunu belirtti.

Ketta kenti Belucistan eyaletine bağlı ve isyancıların özerklik istediği bir bölge. İsyancılar bölgede bulunan petrol ve doğalgaz kaynaklarından faydalanmak istiyor. Şehirde ayrıca Pakistan hükümetine karşı yaklaşık on yıl silahlı mücadele verildi. Geçtiğimiz ay Ketta’nın 30 kilometre güneyindeki Mastung kasabasında İran’a giden 19 Şii hacının öldürülmesinden bu yana Belucistan’da bombalı eylemler gerçekleştiriliyor.

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler