YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakistan'da kan gölü: 45 ölü, 135 yaralı
Pakistan'da kan gölü: 45 ölü, 135 yaralı
04 Mart 2013 10:06
Pakistan’ın güneyindeki Karaçi şehrinde meydana gelen büyük patlamalarda 45 kişi ölürken 135 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Pakistan’ın sahil şehri Karaçi’nin Abbas Kasabası’nda Şiilerin yaşadığı bölgede meydana gelen iki patlamada kadınlar ve çocukların da aralarında olduğu 45 kişi hayatını kaybetti. Bomba yüklü bir arabanın Iqra kent girişinde patlatılmasıyla iki bina ve etraftaki dükkânlar büyük tahribata uğradı. Bomba imha uzmanlarının ifadelerine göre, teröristler 150 kg patlayıcı madde kullandı. Patlama sonrası binanın çöken kısımları altında kalan insanlar kurtarma ekipleri tarafından çıkarılmaya çalışıldı.

Hadise sonrası etraftaki insanların büyük dehşete kapılarak kaçışmaya başladıkları ve şaşkınlığa uğrayan bina sakinlerinin havaya ateş açmaları neticesinde meydana gelen karmaşada zor anların yaşandığı kaydedildi. Halkın havaya ateş açması neticesinde kurtarma ekipleri enkaza yaklaşmakta zorlandı. Abbas Kasabası sakinlerinin ele geçirdiği bir şüpheli polise teslim edildi. Şüpheli, verdiği ifadesinde Peşaver’den geldiğini ve 2 suç ortağının daha olduğunu söyledi.

Polis memuru Fayyaz Leghari yaptığı açıklamada, bir suikast bombacısının saldırının arkasında olabileceğini ifade etti. Muttahida Kaumi Hareketi ve Meclis-i Vahdet-i Müslimin Hareketi, Pazartesi günü yas tutulacağını bildirdi. Bakan Kaim Ali Şah, maktullerin ailelerine 1,5 milyon Pakistan Rupisi tazminat ödeneceğini ve Pazartesi gününün yas ilan edileceğini açıkladı. Bakan ayrıca, tüm alışveriş merkezleri ve okulların da Pazartesi günü kapalı olacağı ve toplu taşımanın da azaltılacağını kaydetti.

Patlamaya şahit olan bir kasaba sakini yaptığı açıklamada, “Patlama olduğunda ortalık vahşet meydanına döndü. İnsanlar etrafa kaçışmaya başladılar, bina çökmeye başladı ve altında kalan insanlar perişan oldular. İnsanlar orada can verdiler. Bu şiddete başvuranlar insan değil, şeytandırlar” diye konuştu.

Patlamanın, Abbas Kasabası’nda son 4 ay içerisinde meydana gelen 2. Büyük patlama olduğu kaydedildi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler