YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakistan'da intihar saldırısı: 80 ölü
Pakistan'da intihar saldırısı: 80 ölü
13 Mayıs 2011 10:42
Pakistan'ın kuzeybatısındaki polis akademisine intihar saldırılarısı düzenlendi; 80 ölü. Saldırıyı Taliban üstlendi...

Taliban geçtiğimiz ay, bahar aylarında geniş çaplı saldırılar düzenleneceğini açıklamış, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesi ardından da militan gruplar intikam saldırıları düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

 

Bu iki tehditten sonraki en kanlı saldırı bu sabaha karşı gerçekleştirildi. Pakistan'ın kuzeybatısında Taliban'ın etkin olduğu aşiretler bölgesinin yakınındaki Şarsadda'da eğitim merkezine çifte intihar eylemi düzenlendi.

 

Genç emniyet mensuplarının, 10 günlük izinlerine gitmek için otobüslere bindikleri sırada meydana gelen saldırıda 80 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla da yaralı var. Ölenlerin 66'sının emniyet mensubu olduğu açıklandı. Güvenlik yetkilileri motosikletli intihar komandolarınca gerçekleştirilen saldırıda 10 kilogram patlayıcı madde kullanıldığı belirtildi.

 

'BİN LADİN'İN İNTİKAMI'

 

El Kaide'nin müttefiği Pakistan Taliban Hareketi'nin (PTH) sözcüsü İhsanullah İhsan, AFP ajansına telefonla yaptığı açıklamada, Pakistan'ın kuzeybatısında polis eğitim merkezini hedefleyen çifte saldırının "şehit Usame bin Ladin'in intikamının alınması için ilk eylem" olduğunu söyledi.

 

Taliban sözcüsü, "Pakistan ve Afganistan'da daha büyük saldırılar bekleyin" tehdit etti.

 

Saldırının hedefindeki eğitim merkezinde eğitilen güvenlik güçleri, Afganistan-Pakistan sınırındaki militanlarla mücadele için yetiştiriliyor.  (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler