YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakistan, Suudi Arabistan'a heyet gönderecek
Pakistan, Suudi Arabistan'a heyet gönderecek
28 Mart 2015 21:58
Pakistan Dışişleri Bakanlığı Müşteşarı Eyzaz Ahmet Çodri, Suudi Arabistan'ın güvenliğine karşı olası bir tehlike konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Savunma Bakanın başkanlığında bir heyetin önümüzdeki 48 saat içinde Riyad'a gideceğini açıkladı.

İslamabad'da Dışişleri Bakanlığında Yemen krizi üzerinde basın toplantısı düzenleyen Çodri, "Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdul Aziz  ile Başbakan Navaz Şerif'in Cuma günü bir telefon görüşmesi yaptı. Taraflar, Suudi Arabistan'ın toprak bütünlüğüne karşı olası bir tehlike konusunda görüşmede bulundular. Suudi Arabistan'ın güvenliğine karşı bir tehlike, Pakistan için endişe kaynağıdır, telefon görüşmesinde Başbakan Suudi Arabistan'ın güvenliği bizim için de çok önemli dedi" diye konuştu.

Çodri ayrıca, "Suudi Arabistan'ın askeri ihtiyacını değerlendirmek için Suudi makamları ile görüşmeler yapmak amacı ile Savunma Bakanın önderliğinde bir heyet gelecek 48 saat içinde Riyad'a gidecek" dedi.

Suudi Arabistan'ın her zaman zor zamanlarında Pakistan'a, yardımda bulunduğunu belirten Çodri, "Suudi Arabistan'daki iki kutsal yer (Mekke ve Medine) bizim büyük hürmetimiz var, ulusu güvene alarcak kararlar verilecek" diye konuştu.

Suudi Arabistan'da 2 miyon Pakistanlı'nın yaşadığını hatırlatan Çodri son olarak, "Her ülke kendi kararlarını almakta bağımsızdır, Suudi Arabistan'ın güvenliğini korunması çok önemli" dedi.

Öte yandan Yemen'den 3 bin Pakistanlı'nın acilen tahliye edilmesi için iki geminin yarın Pakistan'dan yola çıkacağını belirten Çodri, başkent Sana'da mahsur kalmış 600 Pakistanlı'nın Hadida kentine doğru otobüslerle hareket ettiğini ifade etti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler