YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakistan sınırında İran askerlerine saldırı
Pakistan sınırında İran askerlerine saldırı
07 Nisan 2015 01:50
İran’ın Pakistan sınırındaki Sistan ve Belucistan eyaletinin sınır bölgesinde devriye görevindeki İran askerlerini hedef alan saldırıda 8 sınır görevlisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, Sistan ve Belucistan eyaletinin Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Esger Mirşekari, “Bu alçakça saldırıda Pakistan tarafından İran topraklarına giren teröristler, ateş açarak 8 askeri şehit ettiler” dedi.

Mirşekari, militanların saldırıdan sonra tekrar Pakistan tarafına kaçtığını aktardı.

Pakistan yönetimine saldırganları yakalayarak İran’a teslim etmesi talebinde bulunan Mirşekari, bu ülkeye, sınırlarından teröristlerin geçişlerini engellemesi konusunda uyarıda bulundu.

Saldırıyı, bölgede daha önce de benzer eylemler düzenleyen Ceyşu’l Adl isimli örgütün üstlendiği iddia edildi.

Öte yandan, dün Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, saldırının gerçekleştiği Sistan ve Belucistan eyaletinin Kasr-ı Kand ve Nik Şehr bölgelerinde “yabancı istihbarat servisleriyle bağlantılı bir gruba” düzenlenen operasyonda çok sayıda militanın öldürüldüğü ve çok miktarda silah, mühimmat ve iletişim ekipmanının ele geçirildiği bildirilmişti.

İran’daki Sünni halkın haklarını koruduğu iddiasıyla 2003 yılından bu yana ülkede birçok kez sivil ve askeri hedeflere saldırılar düzenleyen Cundullah adlı terör örgütünün lideri Abdulmelik Rigi’nin, 2010’da yakalanıp idam edilmesi sonrasında örgüt 2012’de ismini Ceyşu’l Adl olarak değiştirmişti. Zaman zaman Pakistan sınırındaki Sistan ve Belucistan bölgesinde İranlı güvenlik güçleriyle çatışan Ceyşu’l Adl adlı örgüt, bazen de İranlı askerleri kaçırıyor.

Örgütün elebaşlarından ve Cundullah örgütünün idam edilen lideri Abdulmelik Rigi’nin kardeşi Settar Rigi’nin geçen ay Pakistan’da yakalandığı bildirilmişti. Örgütün yabancı istihbarat servisleri tarafından desteklendiğini iddia eden İran, Pakistan yönetimini de sınır güvenliğini sağlayamamakla suçluyor.

 

aa

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler