YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakistan bayramda unutulmadı
Pakistan bayramda unutulmadı
09 Eylül 2010 10:15
Tarihinin en büyük sel felaketi ile başa çıkmaya çalışan Pakistan bayramda da unutulmadı. Türk Kızılayı, Turkcell, Vodafone ve Avea sel mağdurları için başlattığı insai yardım faaliyetlerine SMS ile bağış yaptı.

Türk Kızılayı ile işbirliği yapan GSM operatörleri Turkcell, Vodafone ve Avea, Türk Kızılayı'nın Pakistan'daki sel mağdurları için başlattığı insani yardım faaliyetlerine SMS ile bağış çağrısı yaparak, destek oldu.

Türk Kızılayı'nın iyilik numarası olan ''2868''e tüm GSM operatörlerinden bir boş mesaj karşılığı 5 TL bağış yapılabiliyor.

Bağış araçlarını her geçen gün geliştiren Türk Kızılayı, SMS yoluyla bağış toplamaya ilk olarak Güney Asya'da meydana gelen tsunami felaketi sonrası düzenlenen ''Asya Ağlıyor'' kampanyası ile 2005 yılında başladı.

Turkcell, Vodafone ve Avea ile işbirliği yapan Türk Kızılayı, bağışseverlerin en kolay ve en hızlı şekilde bağış yapabilmelerini sağlamak için bu yöntemi tüm kampanyalarında kullanıyor. Yıl boyunca, 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilen SMS bağışları ile Türk Kızılayı Türkiye ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmıyor.

GSM operatörlerinden ''2868''e gönderilen her bir boş mesaj 5 TL olarak Kızılay'a bağış olarak iletilirken; bu bağışlar bir aileye belki bir öğün aş, belki bir battaniye, belki de şifa olarak amacına ulaşıyor. Dileyen bağışçılar, birden fazla boş mesaj atarak, bankaya gitmeden de daha yüksek miktarda bağış yapabiliyor.

Türk Kızılayı, bugüne kadar yurt içinde gerçekleştirilen tüm afetler sonrası başlatılan kampanyaların yanı sıra; ''Asya Ağlıyor Kampanyası'' (Endonezya-Sri Lanka), ''Şimdi Sıra Bizde Kampanyası' (2005 Pakistan Depremi), ''Gazze Ağlamasın Kampanyası'', ''İnsanlık Acı Çekiyor'', ''Türk Kızılayı Yardıma Koşuyor Kampanyası (Haiti Depremi) ve son olarak Pakistan'da yaşanan sel afeti sonrası başlatılan ''Gözyaşları Sel Olmasın'' kampanyaları düzenledi. Bu kampanyalarda da vatandaşlardan, ''2868''e mesaj göndererek destek verilmesi istendi.

BAĞIŞ SMS'LERİNDEN ÜCRET ALINMIYOR

Türk Kızılayı'nın düzenlediği ''Gözyaşları Sel Olmasın Destek Çağrısı'' kapsamında tüm Turkcell kullanıcılarının, SMS göndererek Pakistan'daki sel mağdurlarına yardımda bulunabilecekleri duyuruldu.

Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı, insani saygınlığın korunması doğrultusunda her koşulda, yerde ve zamanda muhtaç ve korunmasız insanlara yardım etmek misyonuyla hareket etiklerini belirterek, Türk Kızılayı olarak Pakistanlı selzedeler için ilk günden bu yana yardım faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.

Türk halkının verdiği büyük destek ve acının dini, dili, ırkı olamayacağı bilinciyle Pakistanlı ihtiyaç sahiplerinin yaralarını sarmaya çalıştığını ifade eden Taşlı, ''Türk Kızılayı tarafından yürütülen insani yardım operasyonlarına, dün olduğu gibi bugün de destek veren dünyanın en önemli GSM operatörlerinden biri olan Turkcell'e, Vodafone'a ve Avea'ya teşekkürü borç biliyoruz'' dedi.

Vodafone Kurumsal İlişkiler ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Süel de ''Vodafone Türkiye olarak hepimiz felaketten etkilenen, yaralanan, evsiz kalan ve acı çeken Pakistanlıların yanındayız. Abonelerimizin gönderdikleri SMS'ler ile toplanacak ve Kızılay aracılığı ile Pakistan'daki sel mağdurlarına iletilecek bağışların yaralarının sarılmasına bir nebze de olsa yardımcı olmasını diliyoruz'' diye konuştu.

Bu arada, GSM operatörleri tarafından bağış SMS'lerinden herhangi bir servis ücreti alınmıyor.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler