YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özkan yine gündemde
Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın ve Aile Sağlık Bakanı Aygül Özkan'a yeni eleştiri.
Özkan yine gündemde
02 Mayıs 2010 / 23:52 Güncelleme: 02 Mayıs 2010 / 23:56

Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanı Aygul Özkan, daha önce menajer olarak çalıştığı posta şirketi TNT'de görevlilere çok az para verdiği gerekçesi ile yeniden eleştirilere maruz kaldı.

Der Spiegel dergisi, 2008 yılında Özkan'ın TNT çalışanlarıyla yaptığı sözleşmelere dayanarak verdiği haberde, söz konusu çalışanların saat başına sadece 7,50 avro para aldığını, bunun da sektörde kazanılan ortalama ücretin çok altında olduğunu belirtti.

Derginin haberinde, TNT çalışanlarının 20 ila 22 izin günü ile oldukça az izin hakkına da sahip olduğu ve Özkan'ın çalışanların diğer bazı haklarını da kısıtladığı görüşüne yer verildi.

İşhukuku uzmanı olan Frankfurt Üniversitesi profesörlerinden Otto Ernst Kempen, dergiye yaptığı açıklamada, Özkan'ın bu tutumuyla "yasallığın sınırında iş imkanları" yarattığını savunarak, "Bir hukukçu (Özkan) olarak, postacılık sektöründe asgari ücretin 9,80 avro olduğunu bilmesi gerektiği için ödediği ücretler ile ahlak sınırını aşmıştır" iddiasında bulundu.

Özkan, daha önce de devlet okullarında dini sembol bulundurulmaması gerektiğini savunarak, üyesi olduğu Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinden de yoğun tepki almış ve bunun üzerine açıklamasından dolayı özür dilemişti. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler