YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özgürlükler ülkesi (!) ABD'den kan donduran rapor!
İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD’de cezaevlerinde kalan zihinsel engelli mahkumlara gardiyanlar tarafından düzenli olarak şiddet uygulandığını öne süren bir rapor yayınladı.
Özgürlükler ülkesi (!) ABD'den kan donduran rapor!
13 Mayıs 2015 / 05:15 Güncelleme: 13 Mayıs 2015 / 08:56

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki hapishane ve nezarethanelerin 5 binden fazlasında benzer uygulamalar yaşandığını belirten İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), görevlilerin “gereksiz, aşırı ve art niyetli güç kullandığını” öne sürdü. Mahkumların etkisiz hale getirilmesi için elektroşoka ve kimyasal gazlara maruz bırakıldığını anlatan 127 sayfalık raporda, bazı mahkumların günlerce yataklarına bağlandığı ve ellerinin kelepçelendiği ortaya kondu.

Kaliforniya'da bir hapishanede şizofreni hastası bir hükümlünün odasına arka arkaya 40 kez biber gazı sıkıldığını ve iki biber gazı bombası atıldığını gösteren raporda, benzer zihinsel sorunlara sahip bir hükümlünün de soğuk duşta saatlerce bırakılmasının ardından öldüğü yazıldı.

Human Rights Watch'un insan hakları uzmanlarından ve raporun da yazarı Jamie Fellner, zihinsel engelli hükümlülerin hastalıkları nedeniyle çoğu zaman hapishane çalışanlarının verdiği en basit komutları dahi anlayamadıklarını ancak gardiyanların buna rağmen şiddet uygulamaya devam ettiklerini belirtti.

Fellner, bu kişilerin geçirdiği nöbetlerde tıbbi desteğe ihtiyaç duyduklarını ve uygulanan şiddetin durumlarının düzelmesi konusunda hiçbir faydası olmadığını vurguladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü basın açıklamasında, raporu hazırlarken, bu konu hakkında açılmış bireysel ve kolektif yüzlerce davayı, Adalet Bakanlığı soruşturmalarını incelediklerini, 125'ten fazla eski ya da halen çalışan cezaevi görevlisinin yanı sıra psikiyatritstler ve mahkum avukatları ile de görüştüklerini belirtmiş.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler