YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özgür Suriye'nin kadın askerleri
Halep başta olmak üzere Esed'e karşı 'nihai savaş' için direnen Özgür Suriye Ordusu'na kadınlar da destek veriyor.
Özgür Suriye'nin kadın askerleri
01 Ağustos 2012 / 08:26 Güncelleme: 01 Ağustos 2012 / 08:28

 

Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'teki çatışmalar 5. gününe girerken, Beşşar Esed'in askerlerine karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu'na kadın askerler katılıyor. Kanada'dan gelerek Özgür Suriye Ordusu'a katılan ilk kadın olan Suveybe Kanafani, Suriye devrimine barışçıl gösterilerin başladığı ilk günlerde sosyal paylaşım siteleri yoluyla katılmıştı. Ancak ülkesindeki şid-detin katlanması üzerine hareke geçen Kanafani, ÖSO saflarına geçen ilk kadın oldu. Kanada'da petrol mühendisliği yapan ve iki çocuk annesi olan Kanafani, Suriye'deki gelişmelerin kendisini üniforma giymeye zorladığını söylerken, kadınların devrimdeki rolüne de dikkat çekti.

KATLiAMA SEYiRCi KALAMADIK

Sky News kanalının haberine göre, ÖSO yetkilileri, orduya katılan kadınların, 'şehitlerin' anneleri ya da eşleri ile yurt dışında yaşayan Suriyeliler olduğunu söyledi. Kanal, Suriye'ye giriş öncesi Türkiye'de temel eğitim aldığını bildirirken, Kanafani'nin şu sözlerine dikkat çekti: 'Ben hala bir anneyim. Çünkü diğer çocukları koruyorum. Çocukların katledilmesini izliyoruz. Bu hiç de adil değil. O yüzden bu insanlara yardım etmek isteyenlerin yanında yer almak istiyorum.'

ÖSO'NUN iSTiHBARAT KAYNAĞI

Kanafani'nin saldırıları koordine etmekle görevli bir ekip için çalışacağı ifade ediliyor. Şuana kadar kaç kadının ÖSO için çalıştığı bilinmezken, Suriyeli kadın muhalif askerlerin en büyük fonksiyonunun 'şüphe uyandırmadıkları için' Esed'in milis gücü Şebbihalardan istihbarat toplamak olduğu belirtiliyor. Kana- fani'yi eğitmeni ise, 'Kadınlar devrimimizde çok güçlü bir rol oynuyor' dedi.

Öte yandan Suriye nizami ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlerde ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda dün 53 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülkenin güneyindeki Dera kentinde 13, Humus ve Şam'ın banliyölerinde 12'şer, Halep'te 8, İdlib'te 4, Deyru'z-Zor'da 3 ve Hama kentinde bir olmak üzere ülke genelinde güvenlik güçlerince gerçekleşen operasyonlarda 53 kişinin öldürüldüğünü kaydetti.

 

Bu vahşete gözlerini kapatıp olimpiyatları izliyorlar!

Halep'te çatışmalar sürerken, BM kentindeki çatışmadan kaçan 200 bin kişinin hepsine ulaşamadıklarını açıkladı. Korku içindeki on binlerce Halepli'nin, okullar, camiler ve geçici tesislere sığınma arayışında olduğu belirtilirken, kenti terk edenlerin anlattıkları kan donduruyor. Hasan Faruk isimli Halepli, '10 gün önce sokağımız bombalandığında dışı çıktık ve başları gövdelerinden ayrılmış cesetler gördük' dedi. Usame Hansbo ise, 'Allah'a şükür bom- bardımandan sağ çıktık. Bir okula sığındık' diye konuştu. Dünyanın ilgisizliğinden yakınan Halep yakınlarındaki Marea bölgesinin belediye başkanı Ebu Mahmud ise, 'Olimpiyat Oyunları'nı izlemek, buradaki vahşetin kurbanlarına yardım etmekten daha dikkat çekiyor' şeklinde konuştu. (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler