YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özbekistan'dan yalanlama
Özbekistan'dan yalanlama
16 Haziran 2010 07:24
Kırgızistan'da devam eden etnik çatışmalar her geçen gün şiddetleniyor. Özbekistan, ülkeden kaçan Özbek mülteciler için sınırlarını kapatmadığını açıkladı.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan'daki şiddet olaylarından kaçan mülteciler için sınırlarını kapatmadığını açıkladı.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, daha önce bazı basın organlarında Özbekistan'ın Kırgızistan'daki etnik çatışmaların yüzünden ülkeden kaçan Özbek mülteciler için sınırlarını kapattığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Açıklamada, ''Özbekistan'ın, Kırgızistan'da azınlık milletlere karşı insanlık dışı cinayet, saldırı, baskın ve terörden kaçan mültecileri almaya devam ettiği'' bildirildi, 15 Haziran itibarıyla Özbekistan'a 100 binden fazla mültecinin kabul edilerek, battaniye, gıda, yemek ve tıbbi yardım desteği verildiği kaydedildi.

Kırgızistan'ın güneyinde durumun kontrol altına alındığı doğrultusunda yapılan açıklamalara rağmen gelen mülteci sayısının azalmadığı ifade edilen açıklamada, ''Kırgızistan'da insanların sadece başka milletten olmasından dolayı halen ölmekte olduğu'' belirtildi.

Açıklamada, ayrıca Kırgızistan'dan kaçan Özbek mültecileri ağırlıklı olarak Özbekistan'ın Andican vilayetine bağlı Calakuduk, Hocabad ve Marhamat ilçelerinin kabul ettiği bildirildi.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler