YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özbekistan tekrar kapılarını açtı
Özbekistan tekrar kapılarını açtı
18 Haziran 2010 08:03
Özbekistan, Kıgızistan'da çıkan etnik çatışmalar nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kalan hasta ve yaralı mültecileri kabul ettiklerini açıkladı.

Özbekistan'ın, Kırgızistan'da Oş ve Celalabad vilayetlerinde çıkan etnik çalışmalar yüzünden ülkesini terk eden  çoğu yaralı ve hasta Özbek mültecileri kabul etmeye devam ettiği bildirildi.

Yetkililer, Özbekistan'a sığınan mülteciler arasında Rusya, Kazakistan, Türkmenistan vatandaşlarının da bulunduğunu belirtti.

Andican'daki Yarkışlak mülteci kampına yerleşen mülteciler arasında, olaylar öncesinde Oş'taki akrabalarını ziyarete gelen Kazakistan vatandaşı Ahıska Türkü Eliza Suliyeva ile küçük çocuğu da var. Kazakistan Dışişleri Bakanlığının, Suliyeva ve çocuğu ile yakından ilgilendiği öğrenildi.

Bu arada ülkede bulunan 100 binden fazla mülteciye Özbek hükümeti battaniye, gıda, sıcak yemek ve sağlık yardımı yapıyor. Hükümetin mülteci kampları için günlük 1 milyon dolar kaynak ayırdığı belirtildi.

Özbekistan'ın Andican vilayetinin Kırgızistan sınırındaki Hocabad, Calakuduk, Korgantepe, Bulakbaşı, Hanabad, Pahtabad, Marhamat ilçelerinde oluşturulan 50'den fazla mülteci kampında Oş ve Celalabad vilayetlerinde çıkan etnik çatışmalardan kaçan yaşlı, kadın, çocuk ve yaralılardan oluşan 100 binden fazla mülteci bulunuyor.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler