YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSO Tafas'ta kontrolü ele geçirdi
ÖSO Tafas'ta kontrolü ele geçirdi
26 Ekim 2013 17:31
Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin ülkenin güney kesimindeki Dera'nın Tafas beldesinin denetimini ele geçirdiği bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) tarafından yapılan açıklamada, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Yermuk, Muhacirun ve Ensar Horan Tugaylarının Tafas beldesine düzenlediği ortak operasyonda beldenin tamamının ele geçirildiği belirtildi.

Çıkan çatışmalar sırasında  ÖSO birliklerinin, rejim güçlerine ait çok sayıda askeri araç ve mühimmatın kontrolünü ele geçirdiği ifade edilirken,Tafas bölgesinde Suriye ordusuna ait kontrol noktalarının denetiminin de silahlı muhalif grupların eline geçtiği kaydedildi.

Öte yandan Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), ÖSO birliklerinin Şam'ın Dareya bölgesinde "Kasr el-Hisar (Kuşatmayı Kırma)" adı altında rejim güçlerine karşı düzenlediği operasyonlarda 20'den fazla binayı ele geçirdiğini aktardı.

Silahlı muhalif grupların Dareya'nın güneydoğu kesiminde de Suriye ordusuna karşı ilerleme kaydettiğini bildiren LCC, ÖSO'nun rejim güçlerine ait askeri araç ve tanklara yerli yapımı roket, havan topu ve füzelerle saldırdığını ve Esed güçlerinin büyük zayiat verdiğini belirtti.

Açıklamada, ÖSO birliklerinin Kalamun bölgesinde aralarında bir albayın da bulunduğu çok sayıda askerin rejim birliklerinden ayrılmasına yardımcı olduğu ifade edildi.

Öte yandan muhalif MASAR Press Ajansı, PYD güçlerinin Kamışlıya bağlı Yerubiye (Tel Koçer) sınır kapısının denetimini sağladığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını, silahlı muhaliflerle PYD güçleri ve rejime bağlı birlikler arasında Yerubiye bölgesinde çatışmaların devam ettiğini duyurdu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler