YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSO, Peşmerge ve PYD omuz omuza savaşıyor
Kobani’ye giren peşmerge güçleri, kentte IŞİD'e karşı mücadele eden ÖSO ve PYD ile bir araya geldi. Kentin batısında karargah kuran peşmerge farklı noktalarda mevzilenerek IŞİD hedeflerini bombalamaya başladı.
ÖSO, Peşmerge ve PYD omuz omuza savaşıyor
03 Kasım 2014 / 13:26 Güncelleme: 03 Kasım 2014 / 14:12

Şanlıurfa Suruç’ta 2 gün bekledikten sonra Kobani’ye giren peşmerge güçleri, Özgür Suriye Ordusu ve PYD güçleriyle bir araya gelerek IŞİD’e karşı mücadelede görüş birliğine vardı. Kobani’nin batısındaki bir binayı karargâh olarak kullanmaya başlayan peşmerge güçleri farklı noktalara da mevzilendi. IŞİD mevzilerini katyuşa füzesi ve havan topu mermileriyle vuran peşmerge çatışmalara katılıyor. Kobani’de 500 kadar ÖSO mensubu ve 150 peşmerge gücünün yanı sıra PYD güçleri de IŞİD’le mücadele ediyor.

İlk kez bir araya geldiler

STAR, Peşmergenin Kobani’ye geçtikten sonra ÖSO ve YPG güçleriyle yaptığı ilk toplantı sırasında çekilen fotoğraflara ulaştı. ÖSO Komutanı Abıd Cebbar Ekidi, Peşmerge Komutanı Ahmed Gerdi ve PYD’nin Özsavunma Bakanı İsmet Şêx Hesen ilk kez bir araya geldi. Komutanların toplantısında IŞİD operasyonları üzerinde görüş birliğine varıldı. Ahmed Gerdi, “YPG’yle aramızda güçlü bir işbirliği var. Çatışmalara katıldık, IŞİD’i kısa sürede bastırdık ve silahlarına el koyduk” dedi.

Güçlü bir iş birliği var

Geniş çaplı bir saldırıya hazırlandıklarını ifade eden Gerdi, YPG ve ÖSO ile aralarında güçlü bir işbirliği olduğuna dikkat çekti. Kobani Kantonu Özsavunma Bakanı İsmet Şêx Hesen, gelen Peşmergeleri kutladıklarını belirterek, bugünün tarihi bir gün olduğunu söyledi. Hesen, “Öncelikle gelen bütün Peşmergelere hoş geldiniz diyorum. Gelişiniz bütün Kürt halkını sevindirdi. Bugün tarihi bir gündür” dedi.

PYD ve Peşmerge güçleriyle yaptıkları toplantıyla ilgili STAR’a bilgi veren ÖSO Komutanlarından Hacı Abdullah, Kobani’deki silahlı güçlerinin birlikte hareket ettiğini vurgulayıp şunları söyledi: “IŞİD yok olana kadar Kobanideyiz. Düşmanlarımız bizi bir araya getirdi. Kanımızı ve canımızı da vermeye hazırız. Hedefimiz düşmanları bu topraklardan çıkarıp, evlerini yurtlarını terk etmek zorunda kalan insanların tekrar topraklarına dönmesini sağlamaktır.”

Bu arada, özel savaş eğitimi alan ve yakın dövüş tekniklerini bilen peşmergenin Kobani’deki silahlı güçlere eğitim vereceği öğrenildi.

IŞİD’ten Sünni katliamı: 322 ölü

 Irak İnsan Hakları Bakanlığı, IŞİD’in El Anbar eyaletindeki Sünni aşiretten kadın ve çocuklarla birlikte 322 kişiyi katlettiğini, cesetlerin bir kuyuda bulunduğunu açıkladı. IŞİD’e karşı en çok direnen Sünni aşiret ‘Elbu Nemr’in Bağdat’tan silah istediği, ancak yanıt alamadığı öğrenildi. Merkezi hükümet böylece IŞİD’in Sünnilere yönelik kanlı saldırı iddialarını doğrulamış oldu.

IŞİD’den büyük tuzak

25 Ekim’de Peşmergenin kontrolüne geçen Musul’un Zumar nahiyesinde, IŞİD militanlarının çekilirken evlere ve bölgeye patlayıcı tuzaklar kurduğu belirtildi. IŞİD ile peşmerge arasındaki çatışmaların şiddetli yaşandığı yerlerden biri olan Musul’un Zumar nahiyesinde bir evde döşenmiş bombanın infilak etmesi sonucu 1 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Peşmergenin IŞİD’in işgali altındaki Zumar’ı geri almasının ardından nahiyeyi terk eden halk yeniden evlerine dönmeye başladı. Ancak Zumar’ın Kani Şirini Seru köyünde bir evin içinde döşenmiş bombanın infilak etmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti. IŞİD militanları boşalttıkları bölgelere, anayollara ve binalara mayın döşeyerek, evini terk eden halkın dönüşünü geciktiriyor.

 

STARGAZETE

Etiketler: , , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler