YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSO komutanı: Birkaç güne Menbiç'i de alacağız
Suriye'de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğiyle Cerablus kentini ele geçiren Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) komutanlarından Albay Ahmed Osman,Menbiç'in Allah izniyle birkaç gün içinde alınacağını ifade etti.
ÖSO komutanı: Birkaç güne Menbiç'i de alacağız
28 Ağustos 2016 / 23:54 Güncelleme: 29 Ağustos 2016 / 06:12

Özgür Suriye Ordusu'nun çatısı altında savaşan muhalif gruplardan Sultan Murat Tugayı'nın lideri Albay Ahmed Osman, Reuters haber ajansına konuştu.

ALLAH'IN İZNİYLE BİRKAÇ GÜN İÇİNDE ALINACAK

Sputnik’in haberine göre, Osman, Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin, Menbiç'i ele geçirmeyi hedeflediğini belirtti. Osman, Menbiç'teki YPG'lilerin bölgeyi terk etmediğini, aksine mevzilerini güçlendirdiğini; bu yüzden de muhalif güçlerin Menbiç'e doğru ilerlediğini söyledi.

Osman, Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrolündeki Menbiç'in Allah izniyle birkaç gün içinde alınacağını ifade etti.

Osman, Menbiç'in alınmasının ardından El Bab ve Mare'ye doğru ilerlemenin daha kolay olacağını da sözlerine ekledi. Türkiye ve ABD; YPG'ye, Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesi için çağrı yapmıştı. YPG de bölgeden çekildiğini iddia etmişti. 

Menbiç'in kontrolü, yaklaşık 2.5 ay süren çatışmaların ardından geçtiğimiz haftalarda, IŞİD'den YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'ne geçmişti.

PYD İÇİN STRATEJİK HEDEF KONUMUNDA

Cerablus ve Menbiç'in ardından hala IŞİD'in kontrolündeki El Bab ve El Rai kentleri de hem ÖSO hem de PYD güçlerinin hedefinde bulunuyor. Bu kentler Rojava kantonlarını birleştirmek isteyen PYD için stratejik hedefler konumunda. Ayrıca PYD'nin bölgede güçlenmesini istemeyen ÖSO da bu kentlere doğru yönelmiş durumda.

Tedbir önemli...
 // Mehmet
Ya hu, gidip Haleb'i de, Musul'u da alalım ama; şurayı alacağız burayı alacağız diye söylenmez ki. Alın, sonra ilan edin......
29 Ağustos 2016 Pazartesi 00:58
1
 // 1
İnşallah Yiğit İnsan İnşallah...Allah Yardımcınız Olsun....
28 Ağustos 2016 Pazar 23:57
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler