YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSO 24 araçlık askeri konvoyu imha etti
ÖSO 24 araçlık askeri konvoyu imha etti
26 Mart 2014 16:22
Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Suriye ordusuna ait konvoya Lazkiye kentinde düzenlediği saldırıda, onlarca askerin hayatını kaybettiği, 24 aracın imha edildiği belirtildi.

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Suriye ordusuna ait konvoya Lazkiye kentinde düzenlediği saldırıda, onlarca askerin hayatını kaybettiği, 24 aracın imha edildiği belirtildi.

AA'ya konuşan Lazkiye kırsalındaki Türkmen Ömer Muhtar Tugayı Komutanı Ömer Abdullah, "Türkmen tugayları, 45. Tepe ve Kastal Meaf semti arasındaki uluslararası yolda rejime ait konvoyu hedef alarak 24 aracı imha etti. Operasyonda, rejim güçlerinden onlarca asker hayatını kaybetti" dedi.

Abdullah, intihar saldırısının ardından 45. Tepe'nin kontrolünü ele geçiren ÖSO'nun, Katsal Meaf semtinde ilerleyişini sürdürdüğünü dile getirdi.

"Türkmen tugayları, IŞİD militanları ile savaşıyor"

"Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Keseb'teki operasyonlarda yer aldığına" ilişkin bazı medya organlarında yer alan iddiaları yalanlayan Abdullah, "Türkmen tugaylarının IŞİD militanları ile savaştığını" söyledi.

Keseb'teki Enfal operasyonuna, Ensaru'ş Şam, Ahraru'ş Şam ve Nusra Cephesi ile aralarında "Mustafa, Ömer Muhtar, Zahir Baybars, Cebel-i Türkmen Şehitleri, Sultan Birinci Selim" tugaylarının da olduğu 9 Türkmen tugayının katıldığını kaydeden Abdullah, "Operasyonda rejime bağlı yaklaşık 2 bin asker öldü, çok sayıda rejim askeri yaralandı. Silahlı muhaliflerden ise 40 kişi şehit oldu, 200 kişi de yaralandı" diye konuştu.

ÖSO'nun dün "Enfal" adı altında düzenlediği operasyonla, Lazkiye kentinin kuzeyindeki "Cebel Türkmen" bölgesinde bulunan stratejik öneme sahip 45. Tepe'nin tamamının denetimini sağladığı ve sahile doğru ilerlemeye başladığı belirtilmişti.

Muhalifler,  "Enfal" adı altında düzenledikleri ortak operasyonla, Lazkiye'deki Keseb kasabası ile sınır kapısını pazartesi günü ele geçirmişti.

Halep'in Anadan beldesine "varil bombalı" saldırı

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) Halep Medya Sorumlusu Ahmed Muhammed Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orduya bağlı helikopterin beldeye 6 "varil bombasıyla" saldırması sonucunda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 kişinin öldüğünü ve 40 kişinin de yaralandığını söyledi.

Halep Sivil Savunma ekiplerinin, varil bombası atılmasıyla yıkılan evlerin enkazında ölü ve yaralı aradığını ifade eden Ali, "Yaralılar beldedeki sahra hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Orduya ait savaş uçakları ile helikopterler sabahtan bu yana Halep'te muhaliflerin denetiminde olan bölgeleri bombalıyor" dedi.
Beldedeki sahra hastanesine getirilen yaralıların çoğunun da çocuk olduğunu aktaran Ali, "Rejim hiçbir yerde silahlı grupları hedef alan saldırılar gerçekleştirmiyor. Ülke genelinde hep sivillerin kaldığı bölgeleri bombalıyor" diye konuştu.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler