YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"OSMANLI'DAN SONRA YETİM KALDIK"
"OSMANLI'DAN SONRA YETİM KALDIK"
"OSMANLI'DAN SONRA YETİM KALDIK"
07 Ocak 2009 / 17:02 Güncelleme: 07 Ocak 2009 / 00:00

Kanalahaber'den Mehmet Toprak, Gazze’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Meral Kazancı ile Filistin’deki son durumu konuştu. Filistin’de yaşayan 4 bin Türk vatandaşından biri olan Kazancı, Filistinlilerin canları pahasına evlerini terk etmeyeceklerini ve direnişe devam edeceklerini belirtti.


Meral Kazancı Kimdir?


Filistin'in Gazze şehrinde yaşayan Meral Kazancı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Malatyalı. 1990’dan bu yana Filistin’de. Eşi, Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme mezunu bir Filistinli. Meral Kazancı ise aynı Üniversitenin Ziraat Fakültesinden mezun. Filistin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının laboratuarında çalışıyor. Aynı zamanda merkezi İstanbul’da olan Ahmet Kazancıoğlu Fazilet ve Demokrasi Vakfı’nın Filistin Şube Başkanlığını yürütüyor.


İSRAİL ASKERLERİ ÇILDIRDI  • Gazze’de hangi şartlarda yaşıyorsunuz?

Son haberlere göre 700’e yakın şehit ve 3800 yaralı var. Gazze’de şu anda hayat felç olmuş durumda. Elektrik, su, ilaç ve yiyecek yok. Bütün sınır kapıları kapalı. Havadan ve karadan İsrail saldırıları devam ediyor. İsrail askerleri çıldırmış durumda. Dün BM bünyesindeki okulu bombalamaları sonucu 40 kişi hayatını kaybetti. İsrail, Hamas üyeleri ve sivil memurların evlerine telefon açarak, “evinizi bombalayacağız, en kısa zamanda boşaltın” tehdidinde bulunuyorlar. Birçok ev bu şekilde bombalanarak yerle bir ediliyor.


ÖLENLERİN YÜZDE 60’I KADIN VE ÇOCUK  • İsrail saldırılarının gerekçesi olarak Hamas’ın attığı füzeleri gösterdi. Filistin halkı Hamas’ı füzelerinden dolayı suçluyor mu?

İsrail saldırıları sonucunda ölenlerin yüzde 60’ı kadınlar ve çocuklar. Hamas, halkın büyük çoğunluğunun oyunu alarak iktidara geldi. Hamas’ın seçimlere girmesine hiçbir ülkenin itirazı olmadı. Hamas, İslami Cihad ve El Fetih ortaklaşa hareket ediyorlar. Ve bu gurupların tamamı da İsrail’e roket fırlatıyorlar. Filistinliler, Hamas’ı İsrail vahşetinin sebebi değil, aksine bu vahşete dur diyebilecek bir direniş hareketi olarak görülüyor.


FİLİSTİNLİLER ÖLSELER DE EVLERİNİ TERK ETMEYECEKLER  • Filistinliler her türlü zorluğa rağmen topraklarını terk etmiyorlar. Aksine Mısır’da bulunan Filistinliler, Refah kapısından Gazze’ye girmeye çalışıyorlar. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gazze, 27 kilometre karede 1 buçuk milyon insanın üst üste yaşadığı bir şehir. İsrail, 1947-48 yılları arasında özellikle Batı Şeria’da yaşayan birçok Filistinli’yi tehdit ederek evlerini terk etmelerini istemişti. Evlerini terk eden Filistinliler bu ayrılığın geçici olacağını varsayarak evlerinin anahtarlarını da yanlarında götürmüşlerdi. Fakat İsrail bir daha işgal ettiği yerlerden geri çekilmedi. Bunu yaşayan Filistinliler bugün canları pahasına da olsa evlerini terk etmek istemiyorlar.


İSRAİL ŞEHİT ETTİĞİ FİLİSTİNLİLERİN EVLERİNİ DE YIKIYOR!  • İsrail askerleri bulunduğunuz bölgeye ulaştı mı?

İsrail askerleri şu an bize 5 dakikalık mesafedeler. Kayın biraderim saldırıların ilk gününde şehit düştü. Kayınpederim ve iki oğlu şu an komada. Evleri İsrail tarafından bombalandı. Şehit düşen her Filistinlinin evleri bombalanıyor. Filistin’i dünya haritasından silmeye çalışıyorlar.


DİRENİŞ GÖSTERMEYENLERE FİLİSTİNLİLER LANET EDER  • İsrail saldırılarına karşı Hamas ne kadar direniş gösterebiliyor?

Burada sadece Hamas değil, bütün Filistin tek vücut topraklarını savunuyor. Direniş göstermeyenlere Filistin halkı lanet eder. Her evde bir çocuk, kadın öldü. Böyle bir durumda teslim olmayı kesinlikle düşünmüyorlar.


FİLİSTİN'DE HER AİLEDE BİR TÜRK VAR  • Filistinlilerin Türkiye’ye bakışı nasıl?

Filistinliler, Osmanlının egemenliği altında uzun yıllar diğer din mensuplarıyla barış içinde yaşadılar. Burada yaşlı nineler bana “Osmanlı bu toprakları bıraktıktan sonra biz yetim kaldık” diyorlar. Filistin’de her ailede bir Türk var. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızdan Allah razı olsun. Filistin’e bir parçaları gibi bakıyorlar.


FİLİSTİN’DE 4 BİN TÜRK VATANDAŞI VAR  • Filistin’deki Türk vatandaşları Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorlar mı?

Filistin’deki Türk vatandaşlarının sayısı 4 bin. Buradaki Türk vatandaşları Filistinlilerle kaynaşmış durumda. Birçoğunun akrabaları ya şehit düştü ya da yaralı. Onları bu zorluklarla baş başa bırakmayı bir nevi ihanet olarak görüyorlar. Bu sebeple -birkaç Türk vatandaşı haricinde- hiçbir aile Filistin’i terk etmeyi düşünmüyor.


kanalahaber.com


 


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler