YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmanlı medeniyeti yok ediliyor
Osmanlı medeniyeti yok ediliyor
Osmanlı medeniyeti yok ediliyor
06 Nisan 2008 / 09:45 Güncelleme: 06 Nisan 2008 / 00:00

Harem-i Şerif kazılarını inceleyen Türk heyeti, korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı.
 


İsrail, Osmanlı, Emevi, Eyyübi ve Memlük medeniyetlerine ait kalıntıları bilinçli olarak yok ediyor.İsrail'in üç dinin buluştuğu Kudüs'teki Harem-i Şerif'te yaptığı kazı çalışmaları, 8 kişilik Türk heyeti tarafından incelendi. İncelemeler sırasında İsrail, Filistin ve Ürdünlü yetkililerle yüz yüze görüşen heyet çarpıcı bir rapor hazırladı. İsrail, Harem-i Şerif'teki çalışmalarla ilgili bazı rapor ve proje taslaklarını Türk heyetinden gizlemeye çalıştı.


PLANLI YAPILIYOR


İsrail Eski Eserler Kurumu (İEEK) tarafından yapılan arkeolojik çalışmalar hız kesmeden sürerken, Türk heyeti, kazıların bilimsel kriterlere uygun olmadığını tespit etti. Heyet, İsrail'in gerçekleştirdiği kazılarda önlem alınmadığı takdirde bölgedeki Osmanlı, Emevi, Eyyübi ve Memlük dönemlerine ait hiçbir eserin kalmayacağının altını çizdi.


Heyet, yapılanların geçmişin kültürel değerlerinin yok edilmesi amacıyla planlı bir girişim olduğunu da raporuna koydu. Raporda, bölgedeki yapıların tahrip edildiği vurgulanırken, 2004 yılındaki yağmur ve kar yağışları nedeniyle yıkılan duvarların altından çıkan tonozların, orijinal yapı bozularak sonradan eklendiği belirlendi. Heyet, raporunda "Çalışmaların UNESCO'nun 1956 tarihli Arkeolojik Kazılarda Uygulanması önerilen Uluslararası İlkeleri'ne ve kabul edilmiş uluslararası mesleki standartlara uygun yürütülmemektedir" ifadelerine yer verdi. BUGÜN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler