YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oruçlu Uygurlar'a: "Ya bu karpuzu yersiniz ya da!"
Urumçi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çinli profesörler,ramazan günü sınıfta karpuz dağıtıp müslüman öğrencilere diploma istiyorsanız yersiniz dedi.
Oruçlu Uygurlar'a: "Ya bu karpuzu yersiniz ya da!"
05 Temmuz 2015 / 08:40 Güncelleme: 05 Temmuz 2015 / 08:46

Çinli yetkililer Ramazan ayı başladığından beri oruç tutan Müslüman Uygurları bundan vazgeçirmek için ellerinden geleni yapıyor.Sincan Tıp Urumçi Üniversitesi'nde,büyük bir Müslüman Uygur nüfusuna sahip bir bölgede,gün ortasında karpuz dilimleri dağıtıldı.

Dünyadaki Müslümanlar ve Çin'de yaşayanlar Ramazan ayında oruç tutma hakkına sahiptirler,fakat Sincan Tıp Üniversitesi'nde profesörler,Uygur öğrencilerini karpuz yemeye zorladı.Karpuz yiyenlere diplomalarını vereceğiz dediler ve yemeyenleri de diplomayı vermemekle tehdit ediyorlar. Bu durumda Çin anayasanın ihlali bulunmaktadır.

Çin'de İslam yasal olmasına rağmen,gözlemciler Sincan bölgesine yetkililer göndererek din ve onun takipçilerinin İslam'ın geri plana atıldığını ve din özgürlüğünün olmadığını söylüyorlar.Bu bildiri Çin'de,ülkenin Uygurları baskı altına aldığı konusunda birçok örnekten sadece biridir.

 // davut aggez
Çinde olan bir arkadaşım bu haberler uydurma dedi,kaldıki bu haberler internet ortamında var uluslar arası hiç bir gazetede tok dedi. Resimler eski ve alıntı dedi.TTÜRKİYEDE günden değiştirme oyunu dedi....
05 Temmuz 2015 17:10
acaba??
 // emre emre
turkistanda yapilan olaylarin gercek olduguna cidden inaniyorum ama. acaba bu haberler baska bi seye mi hizmet ediyo. burda yapilan zulumler 40 50 senedir varken simdi ayyuka cikmasinin nedeni bu olabilir mi?
turkistanli kardeslerim candir canandir ama acaba onlardan cok baskasina mi yardim ediyoruz. not taksimde cinli diye turistlere saldirildi ve ben bunun ciddi ciddi provokasyon oldugunu dusunuyorum artik.
sayin editor linki arastirip dogruluyla ilgili haberdar ederseniz milleti...
05 Temmuz 2015 09:03
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler