YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oruç tutana diploma yok!
Oruç tutana diploma yok!
14 Temmuz 2014 11:30
Doğu Türkistan'da oruç tutanlara yapmadıkları eziyet kalmayan Çin hükümetinden yeni zulüm! Uygur öğrencilerine oruç tuttukları gerekçesiyle diplomaları verilmiyor!

Yasak olduğu gerekçesiyle Uygur öğrencilerin oruçlarını zorla bozduran Çin'den yeni zulüm.

Doğu Türkistan'da baskılara rağmen oruç tutmakta ısrarlı olan öğrencilere diplomaları verilmiyor.

Normal bir hayat süremezsiniz

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'da Ramazan ayında koyulan oruç yasağının ayrıntıları netleşiyor. Kaşgar Üniversitesi'nden bazı Uygur öğrenciler, öğretmenleri gözetiminde yemek yemeye zorlanarak oruçlarının bozdurulduğunu söylüyor. İsimlerini saklı tutan üç üniversite öğrencisi, 'Eğer yemeyi kabul etmezsek normal bir hayat süremeyeceğimiz söyleniyor' dedi.

Baskılara rağmen tutanlar var

Kaşgar Üniversitesi öğrencileri, bütün baskılara rağmen oruç tutma konusunda ısrarlı olan öğrencilerin ise yazılı olarak uyarıldığını ve mezuniyet sonrası kariyerlerine dair tehditler aldıklarını ifade ediyor. Öğrencilere göre bu olay okuldaki Müslümanların başına ilk kez de gelmiyor. Öğrenciler, önceki yıllarda oruç tutanların diplomalarını dahi alamadığı söylüyor.

'Orucun zararları'nı yazıyorlar

Uygur öğrenciler, 'Çoğunluğumuz oruç tutmak istiyor. Ancak şartlar böyle olunca tutmamaya karar verdik' diyor. Doğu Türkistan'da devlet kontrolündeki medya organları da Ramazan ayında oruç tutulmasına karşı makaleler yayınlıyor ve oruç tutmanın 'sağlığa zararlarını' anlatan yazılara yer veriliyor. Doğu Türkistan'da öğrenciler ve memurlar için oruç yasak.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler