YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ortak basın toplantısı...
Ortak basın toplantısı...
19 Eylül 2011 14:40
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Almanya'daydı. Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'la görüşme yaptı .Görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi...

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Türkiye-Almanya arasındaki dostluğun çok eski bir geçmişe dayandığını belirterek, bu dostluğun günümüzde, iki ülke arasında bir köprü oluşturan ve Almanya'da yaşayan Türkler sayesinde daha da geliştirildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Wulff, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Bellevue Sarayında yaptığı görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Almanya'da yaşayan Türklerin birçoğunun Alman vatandaşlığına geçmiş ve çok iyi Almanca konuşuyor olması sebebiyle ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağladığını, Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin de gelişmekte olduğunu belirtti.

"İkili ilişkileri bilim, teknoloji ve yenilenebilir enerji alanında da kullanabiliriz" diyen Wulff, Almanya'daki Türklere, ülke için verdikleri emekten dolayı da teşekkür etti.

Türkiye'nin, Müslüman nüfusu ve demokratik yapısıyla Arap ve Kuzey Afrika ülkeleri için örnek teşkil edebileceğini ifade eden Wulff, "Bu ülkelerde Türkiye ile birlikte tek sesle konuşarak birlikte hareket edebiliriz" diye konuştu.

Türkiye ile çok iyi ilişkilere sahip olduklarını kaydeden Wulff, Gül'ün bu kadar kısa bir süre sonra iade-i ziyarette bulunmasının Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin kalitesinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Almanya'da yaşayan Türklerin topluma uyumu konusunda ne gibi tecrübeler edindiğinin sorulması üzerine de Wulff, bu konuda çok olumlu tecrübeler edindiğini, topluma çok iyi şekilde uyum sağlayan başarılı göçmenler gördüğünü, Anadolu'dan çıkıp gelen birçok insanın Almanya'da başarılı olduğunu belirterek, isim vermeden Aşağı Saksonya eyaletinde bakan olan Aygül Özkan'ın babasının da terzi olarak çalıştığını hatırlattı.

Uyum konusunda hala birçok sorunun var olduğunu ve bunların çözümü için öncelikli şartın Almanca bilinmesi olduğunu, bu konuda tüm göçmen aileleri cesaretlendirdiklerini ifade eden Wulff, hiç kimsenin kültüründen kopartılamayacağını ve hiç kimsenin asimilasyonu istemediğini, ancak ülkede yaşayan herkesin yasalara uyması gerektiğini, göçmenlerin çok büyük bir bölümünün de yasalara uyduğunu, ancak basına genelde olumsuz olayların yansıması nedeniyle başarıların görülmediğini, kendilerinin bu başarıları ortaya çıkartmaya çalıştığını kaydetti.


-TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ SÜRECİ-


Cumhurbaşkanı Wulff, Türkiye'nin AB üyeliğinin Türk halkı arasında nasıl karşılandığı şeklinde Cumhurbaşkanı Gül'e yöneltilen bir soruyla ilgili olarak da, bu konuda Gül'ün görüşlerine tümüyle katıldığını belirterek, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin adil ve ucu açık bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini, bu konudaki tüm farklı açıklamalara rağmen Federal Meclisin büyük bir bölümünün de bunu desteklediğini, bu nedenle Türkiye'ye üyelik ve modernleşme sürecinde yardımcı olunması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin Avrupa'yla yakınlaştırılması için herkesin çaba harcaması gerektiğini ifade eden Wulff, hem Türkiye'nin, hem de AB'nin yapması gereken görevler olduğunu ve herkesin kendi kapısının önünü temizlemesi gerektiğini kaydetti.

Dışardan bakıldığında Almanya'nın Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemediği şeklinde bir izlenim olduğunun hatırlatılması üzerine de Wulff, bunun doğru olmadığını, aksine bazı sorunların giderilmesinde Almanya'nın yardımcı olduğunu ve bu konuda dengeli davrandığını belirterek, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da işbirliği yapıldığı takdirde güvenin daha da artacağını söyledi.

Wulff, Almanya için azınlık haklarının da önemli olduğunu ve Türkiye'nin, mallarına eskiden el konulan azınlıkları tazmin edeceği şeklindeki açıklamasını bu nedenle büyük bir memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Türkiye ve Almanya arasındaki dostluğun çok iyi olduğunu, bu nedenle karşılıklı oturup bazı görüş ayrılıkları konusunda da rahatça konuşabildiklerini belirten Wulff, Türk iş adamlarının Almanya'ya daha rahat bir şekilde girip çıkabilmesi için vize kolaylığı konusunda da görüştüklerini ifade etti.

Gül'ün, Türkiye'den Almanya'ya getirilecek eşlerin önceden Almanca öğrenmesi şartını doğru bulmadığını söylemesi üzerine de Wulff, tüm iyi ilişkilere rağmen anlaşamadıkları konuların da olduğunu, edindikleri tecrübelerden Almanca öğrenmeden ülkeye gelen bir insanın Alman toplumunun içine giremeyip kendi vatandaşlarıyla bir paralel toplumda yaşadığını gördüklerini, bu nedenle bu uygulamanın doğru olduğunu Gül'e karşı savunduğunu söyledi.

Wulff ayrıca, Cumhurbaşkanı Gül'e ve eşi Hayrünnisa Gül'e dün akşam bazı tarihi yerleri gezdirdiğini ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtinde de birlikte yemek yediklerini hatırlattı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler