YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ortak askeri tatbikat kararı aldılar
Ortak askeri tatbikat kararı aldılar
24 Kasım 2010 08:03
Beyaz Saray'dan yayımlanan yazılı açıklamada, Amerika Başkanı Obama ile G.Kore Devlet Başkanı Lee Myung-Bak'ın yakın bir tarihte ortak askeri tatbikat yapma kararı aldığı bildirildi.

ABD Başkanı Barack Obama ve Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-Bak'ın, ortak askeri tatbikat kararı aldıkları bildirildi.

Beyaz Saray'dan yayımlanan yazılı açıklamaya göre, Kuzey Kore'nin, Güney Kore'nin Yeonpyeong adasına topçu ateşi açması sonucu, ABD ve Güney Kore yakın bir tarihte ortak askeri tatbikat yapma kararı aldı.

Açıklamada, iki ülkenin Devlet Başkanının bu kararı, "iki ülkenin arasındaki yakın güvenlik işbirliğini devam ettirme azimliğini", "iki ülkenin müttefikliğinin sağlamlığını vurgulama isteği" ve "iki ülkenin bölgedeki barış ve güvenliği korumada kararlı olduklarını gösterme" çerçevesinde aldığı belirtildi.

Öte yandan, Güney Kore haber ajansı Yonhap, Güney Kore-ABD ortak askeri tatbikatın 28 Kasım Pazar günü başlayacağını ve saldırının geliştiği bölgede yapılacağını duyurdu.

JAPONYA'DAN ÇİN'E: "KUZEY KORE'Yİ TUT"

Japonya Başbakanı Naoto Kan, Çin'i Kuzey Kore üzerinde etkili olmaya çağırdı. Naoto Kan, "Kuzey Kore üzerinde nüfuzu bulunan Çin'i, Kuzey Kore'yi başka saldırıda bulunmaktan alıkoyacak olan uluslararası seviyede sarfedilen çabalara katkıda bulunmaya çağırıyoruz" dedi.

GÜNEY KORE, YEONPYEONG ADASINA YENİ TOPÇU BATARYALARI YERLEŞTİRECEK

Kuzey Kore'nin, Güney Kore'nin Yeonpyeong adasına topçu ateşi açmasının ardından, Güney Kore ordusunun adaya yeni topçu bataryaları konuşlandıracağı bildirildi.

Güney Kore Savunma Bakanı Kim Tae-Young yaptığı açıklamada, "Adada bulundurduğumuz K9 bataryalarına başkalarını da ekleyeceğiz ve 105 milimetrelik obüs bataraylarının yerine daha uzun menzili obüs batarayaları konuşlandıracağız" dedi.

BM İKİ TARAFI GÖRÜŞMEYE DAVET ETTİ.

ABD komutasındaki Güney Kore BM Muharip Gücü (UNC), Güney Koreli ve Kuzey Koreli askeri yetkilileri görüşmeye davet etti.

Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait Yeonpyeong adasına ateş açması ile ilgili UNC Komutanlığının bugün yayımladığı mesajda, gerginliği azaltmak amacıyla iki Kore'nin generalerini, UNC'nin Panmunjon'daki karargahında buluşup, görüşmeye ve bilgi alışverişinde bulunmaya davet etti. Silahtan arındırılmış sınırda yer alan Panmunjom köyü, genelde Güney ve Kuzey Kore yetkililerin buluştuğu nokta olarak biliniyor.

UNC ayrıca, dün iki Kore arasında meydana gelen olaylar ile ilgili soruşturma başlatacağını açıkladı.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler