YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ortadoğu'nun gündemini belirleyen 2 ülke
Ortadoğu'nun gündemini belirleyen 2 ülke
25 Mayıs 2011 23:50
Eski İsrail Genelkurmay Başkanı Eşkenazi, Ortadoğu'nun gündemini belirleyen iki ülkeyi açıkladı.

İsrail ordusunun eski Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, ordunun, Gazzze Şeridi'nde 5 yıldır tutulu bulunan İsrailli asker Gilad Şalit'i kurtarma yeteneğine sahip olmadığını belirtti.

Aşkenazi, Bar İlan Üniversitesinde, kendisine fahri doktora unvanının verildiği bir toplantıda yaptığı açıklamada, ''Başarılı olamadım. Şalit'in bırakılmasını sağlamak için askeri kuvvet kullanamayacağımızı artık kabullenmemiz gerekiyor'' dedi.

''Hep bir helikopterin, içinde Gilad Şalit olduğu halde (Gazze Şeridi ile İsrail sınırındaki) Erez geçiş noktasına indiğini ve ailesini arayarak oğullarını kurtardığımız müjdesini vermeyi hayal ediyorum'' diyen Aşkenazi, ''Gelgelelim Hamas onu bulmamızı olanaksızlaştıran bir biçimde saklıyor. Nerede olduğunu bilmiyoruz'' şeklinde konuştu.

Eski İsrail Genelkurmay Başkanı, İsrail ordusunun Hamas liderlerine saldırıda bulunması durumunda bile, bunun Şalit'in serbest bırakılmasını sağlamayacağı görüşünde olduğunu dile getirdi.

Aşkenazi, ''Eğer biz onun serbest bırakılmasını sağlayacak bir askeri seçeneği bulamıyorsak, o halde serbest bırakılması için makul bir bedeli de ödememiz gerektiğini kabul etmemiz gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Açıklamasında İran konusuna da değinen Aşkenazi, ''Bir askeri seçeneği olasılıklar arasında tutmaya devam etmemiz gerektiği düşüncesindeyim'' dedi.

İsrail'in İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına izin veremeyeceğini vurgulayan eski Genelkurmay Başkanı, İran'a bir darbe indirilmesi olasılığının uluslararası toplumu bu ülkeye karşı ekonomik yaptırımlar almaya yönelttiğine işaret etti ve bu önlemlerin İran'ın 2003 yılında nükleer programını askıya almasını sağladığını kaydetti.


-''ORTADOĞU'NUN GÜNDEMİNİ İKİ ÜLKE BELİRLİYOR''-


Aşkenazi şöyle devam etti:

''Ortadoğu'nun gündemi Arap dünyasının dışındaki iki ülke; İran ve Türkiye tarafından belirleniyor. İran olmadan Hamas ve Hizbullah bugün oldukları konumda olamazlardı. Dolayısıyla İsrail Silahlı Kuvvetleri İran sınavı için hazır olmalıdır. Kuşku yok ki askeri harekatın bedeli ağır olacaktır ama İran'ın nükleer silahlara sahip olmasını önlemek için hiçbir çabadan kaçınmamaız gerekiyor.''

Aşkenazi, bugün İsrail ordusunun karşı karşıya bulunduğu en büyük zorluğun ise Hizbullah olduğunu belirtip, İsrail ordusu ile Hizbullah'ın karşı karşıya geldiği İkinci Lübnan Savaşı ile ilgili yöneltilen eleştirilere rağmen, savaşın ardından caydırıcılıklarının arttığını da ifade etti.

Aşkenazi, Hizbullah'ın istemesi halinde, İsrail haritasının hemen hemen her noktasına çok sayıda roket atışı yapabileceğini, ancak asla Celile bölgesini ele geçiremeyeceğini de savundu. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler