YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ortadoğu'da Acem oyunu! İşte İran'ın en büyük hayali
Ta­ri­hi ih­ti­ra­sı­nın pe­şin­de koşan İran, mez­hep kav­ga­la­rı yo­luy­la İs­lam dün­ya­sı­nı sa­va­şa sü­rük­leme­ye ça­lı­şı­yor...
Ortadoğu'da Acem oyunu! İşte İran'ın en büyük hayali
09 Ocak 2016 / 16:26 Güncelleme: 09 Ocak 2016 / 16:37

Suu­di Ara­bis­tan ile İran ara­sın­da baş­la­yan ve her ge­çen gün tır­ma­nan ger­gin­lik, İs­lam dün­ya­sı­nın yü­re­ği­ni ağ­zı­na ge­tir­di. Arap Ya­rı­ma­da­sı’nda ya­şa­nan kri­zin, daha da bü­yü­ye­rek kü­re­sel güç­le­rin göv­de gös­te­ri­si­ne dö­nüş­me­sin­den kor­ku­lu­yor. 

RUSYA’NIN KANATLARI ALTINDA

Rusya gibi sağlam bir müttefik bulan İran’ın hedefinde Irak, Suriye ve Yemen var. 500 yıl önce Mekke ve Medine’ye saldırmayı planlayan Portekiz’e destek veren İran (Safaviler),  günümüzde de yeni ittifaklarla benzer bir oyunu sahnelemeye çalışıyor.

İRAN İHTİRAS, YAYILMA VE KİMLİK SAVAŞININ PEŞİNDE

İran  500 yıl önce Mekke ve Medine’ye saldırmayı planlayan Portekiz’e destek vermişti. Bu kez ABD, Çin ve Rusya’nın desteğiyle İslam dünyasının kalbine ateş ediyor

Suudi Arabistan ile İran gerginliği dünya ölçekli bir krize doğru gidiyor.

rs1-569.jpg

BATILILAR İSLAM İÇ SAVAŞI İSTİYOR

Suriye’deki iç savaş içinden çıkılmaz bir hal alırken, Suudi Arabistan-İran gerginliği Arap Yarımadası’nda küresel güç hesaplaşmasına dönmek üzere.

İran’ın 3 ay önce 27 Sünni eylemciyi idam etmesinin ardından Suudi Arabistan’ın aralarında Şii din adamlarından Ayetullah Bakır En Nemr’in bulunduğu 43’ü Sünni DAEŞ ve El Kaide’ye bağlı 47 militanı asmasıyla başlayan gerginlik bölge ülkelerinin cepheleşmesine yol açtı.

Batılı ülkelerin beklentisi bir İslam iç savaşının çıkması. Bu gerginliğin görünmez kazananları ABD, İngiltere ve Çin.

Bu gelişmeler üzerine kimi uzmanlar, ‘Tanklar Kâbe’nin kapısına dayanmadan İran durdurulmalı’ çağrısı yaparken, ‘tarih tekerrür mü ediyor’ sorusunu da akıllara getiriyor.

İSLAM DÜNYASINI BÖLME HAREKETİ

İran’ın Ortadoğu’da Şah İsmail’in 15.yüzyılda Safevi Devleti’yle başlattığı İslam dünyasının kalbini ikiye bölme hareketinin bir benzerini 21. Yüzyıl’da yeniden uyguladığı politikalarla ortaya koyuyor.

Irak parçalandı, Suriye bölünüyor. Yemen ve Suudi Arabistan ise hedefte.   

İran, Irak ile başlattığı yayılma harekatına Suriye ve Yemen’i de katarak bir Şii hilalini oluşturmak istiyor.

Bu arada Suriye’de karşı cephede yer alan, Yemen’deki hedeflerine set çeken, petrol gelirlerinin düşmesine sebep olduğuna inandığı Suudi Arabistan’ı ise yeni hedef tahtasına oturttu. 

MÜSLÜMANLARIN YÜZDE 80'İ SÜNNİ

Dünyada 1.7 milyar Müslüman yaşamakta. Bunun yaklaşık yüzde 80’i Sünni mezhebine, yüzde 20’si Şii düşüncesine  mensup. Şiiler’-in çoğunlukta olduğu ülkeler İran, Irak, Yemen, Bahreyn ve Lübnan.  Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise az da olsa Şii nüfus  bulunuyor.

TÜRKİYE PLANIN İÇİNDE

500 yıl önce Irak, Suriye,  Anadolu, Semerkant ve Buhara gibi önemli Sünni merkezlere yönelik kılıç zoruyla yapılan katliamların bir benzeri bugün yeniden sahneleniyor.

İran’ın hedefinde Irak, Suriye ve Yemen var. Hatta Türkiye’nin güneydoğusu da bu planın  içinde.

1500’lerde Portekizliler’in Mekke ve Medine’ye saldırma planlarına Şah  İsmail de destek vermişti. Bugün İran’ın ortağı Rusya.

Arka planda ise en büyük ticaret partneri Çin var. İran Irak’ta istediği sonucu elde etti. Suriye’de ise sonuca yaklaştığını düşünüyor.

Bir hamleyi de Şii Husi’ler üzerinden  Yemen’e yaptı. Şimdiki hedef ise Suudi Arabistan.  

Nükleer üretimiyle ilgili başta Amerika olmak üzere Batılı ülkeler ile uzun yıllardan beri gergin ilişkiler yaşayan İran, biraz rahatlayınca Yeni Pers İmparatorluğu hayali kurmaya başladı. Önce ‘büyük şeytan dediği’ Amerika ile uzlaştı, Rusya ile de çok yakınlaştı, sonra da Sünni İslam dünyasına cephe açtı.

İRAN VE RUSYA KOL KOLA

Kendine sağlam bir müttefik bulmuş durumda

Ortadoks dünyasının liderliğine soyunan Rusya ile müttefik kurarak planını uygulamaya koydu.

Ne var ki Sünni İslam dünyası bu kez ciddi anlamda tepkili.

İran, son yıllardaki dış politikasıyla Sünni dünyasından hızla uzaklaşıyor.

Tahran Büyükelçiliği’nin yakılması, Necef Konsolosluğu’nun talan edilmesi, Bağdat Büyükelçiliği’ne roket atılması sonucu Bahreyn, Cibuti, Sudan ve Kuveyt büyükelçilerini geri çekti.

Bu kervana Katar da katıldı.

NEMR NEDEN İDAM EDİLDİ?

Suudi Arabistan’ın 43’ü DAEŞ ve El Kaide militanıyla idam  ettiği Şii Din adamı Ayetullah Bakır En  Nerm,  İran’a açık destek verip, Suud yönetimine meydan okuyan, bölgede İran çıkarlarını savunan isimlerden biriydi.

Nerm konferanslarda, seminer ve panellerdeki konuşmalarında Hz. Ebubekir, Ömer, Osman  ve peygamberimizin eşi Hz.Aişe için çok ağır ifadeler kullanmaktan geri kalmıyordu.  

TRAKYA'YA KADAR GELMİŞLERDİ

II. Kiros zamanında Pers İmparatorluğu, batıda Ege kıyılarına, doğuda Hindistan’a, güneyde de Mezopotamya’ya kadar sınırlarını genişletti.

rs2-184.jpg

Oğlu Kambiz Mısır’ı elde etti.

Kambiz’den sonra tahta geçen Darius vaktiyle Pers orduları, Boğazları geçerek Trakya ve Makedonya’ya kadar sınırlarını genişletti.

Başkent, Ekbatan’a Medlere karşın ayaklanan Persler İran’da idareyi ele geçirdi.

(MÖ 550) Makedonya Kralı İskender (MÖ 334) çıktığı Asya seferinde Pers ordularını birden çok defa hezimete uğratıp, Pers Devleti’ni ortadan kaldırdı. (MÖ 331) 

 

ENGİN ŞENOL - BUGÜN GAZETESİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler