YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ordudan patlayıcı çalmışlar
Neonazi örgütü, Alman ordusundan patlayıcı çalmış...
Ordudan patlayıcı çalmışlar
28 Kasım 2011 / 07:57 Güncelleme: 28 Kasım 2011 / 08:02
Almanya'nın farklı şehirlerinde sekizi Türk kökenli olmak üzere 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi üyeleri hakkında her geçen gün yeni iddialar ortaya atılıyor.

Bild gazetesi, Neonazilerin 1991 yılında Alman ordusunun silah deposundan 40 kilo TNT patlayıcı çaldığını yazdı. Gazete, patlayıcıyı çalanların polis tarafından yakalanmak üzereyken intihar eden Uwe Böhnardt ve Uwe Mundlos ile polise teslim olan Beate Zschaepe adlı NSU üyeleri olduğunu iddia etti. Hücrenin Alman gizli servisi tarafından korunmuş olabileceği yönündeki ipuçları da ülkeyi sarsmıştı.

 

Bild gazetesinin haberine göre polis, 1998 yılında Beate Zschaepe'nin evinin garajında, ordunun Thüringen eyaletindeki silah deposundan çalındığı tespit edilen 1,4 kilo TNT patlayıcısı buldu. Bu tarihten sonra beş yıl boyunca kaçak bombacıları arayan polis, zamanaşımından dolayı soruşturmayı durdurdu. Yetkililer, söz konusu silah deposundan 1991 yılında çalınan 40 kilo TNT'nin kalanının da aşırı sağcıların elinde olmasından kaygı duyuyor. Savcılık, 2004 yılında Köln şehrinde gerçekleştirilen ve 22 kişinin yaralandığı saldırının da bu patlayıcılarla gerçekleştirilmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Öte yandan aşırı sağcı terör hücresi NSU üyelerinin Almanya dışında da irtibatları olabileceği gündeme geldi. Soruşturmayı yürüten yetkililer, katil Neonazilerin yurtdışında silah eğitimi almış olabilecekleri ihtimalini araştırıyor. Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung gazetesi, Alman yetkililerin NSU örgütü üyelerinin izlerine 1998 yılında Budapeşte'de ve 2000 yılında Bulgaristan'da rastladıklarını yazdı. Güney Afrika'da da izlerine rastlanılan aşırı sağcıların bu şekilde farklı silahlarla talim yapmış olabilecekleri tahmin ediliyor.

Bu arada Neonazi terör hücresinin evlerinde ele geçirilen ölüm listesindeki 88 isimden 68'inin Türk olduğu ortaya çıktı. Bu isimlerin başta politika olmak özere, bir çok alanda seçkin, etkili Türklerden oluştuğu bildiriliyor. 88 kişilik listede 68 Türk'ün yanı sıra, göçmenlere yakın duranlar başta olmak üzere 11 Alman ve 9 da başka ülke kökenli yabancıların bulunduğu belirtiliyor. Listede ismi bulunduğu bildirilen ATİB Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Aşkar, IGMG Genel Sekreteri Üçüncü ve LAGA Başkanı Keltek, "Almanya, asıl aşırı sağ yükselişe göz yumarsa kendini yok eder" dedi.  (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler