YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ordu tutumunu değiştirmezse katliam yaşanır
Ordu tutumunu değiştirmezse katliam yaşanır
26 Temmuz 2013 19:36
HAP Genel Başkan Yardımcısı Isam el-Aryan, Mısır'daki askeri darbeye ilişkin, Sosyal medya hesabı üzerinden görüşlerini paylaştı.

Sosyal medya hesapları üzerinden görüşlerini paylaşan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkan Yardımcısı Isam el-Aryan, ordunun "terör ve şiddet" olarak nitelendirdiği eylemlere karşı tutumunu değiştirdiğini açıkça ifade eden bir bildiri yayınlaması talebinde bulundu.

"Meşruiyetin yegane kaynağı ve iktidarın asıl sahibi milyonlarca Mısırlı sokaklarda ve meydanlarda" tespitini yapan Aryan, açıklamasına şöyle devam etti:

"Ordu tutumunu değiştirdiğini açıklamazsa katliam yaşanır. Hangi hamakat bugün veya yarın milyonlarca Mısırlıya yönelik bir katliam yapılmasına meydan verir? Hangi akıl yalanlara ve medya çarpıtmalarına inanarak halkın çoğunluğunun terörist ve terör yatakçısı olduğuna ikna olabilir? Halkın beş ayrı seçimle iradesini beyan ederek desteklediği demokrasi sürecini kim tersine çevirebilir? Milyonlarca Mısırlı cadde ve meydanlarda yekavaz 'darbeye karşıyız, meşruiyetin yanındayız' diye haykırıyor. Hepsinin talebi aynı: anayasa, cumhurbaşkanı ve millet meclisi..."

Sisi'nin sessizce çekilmesini önerdi

Darbecilerin, iradesini beyan eden halka saygı duyarak kendilerini ve ülkeyi kurtarmalarını isteyen Aryan vakit çok geç olmadan darbeci generalin üçüncü ve son kez televizyon ekranına çıkarak, şöyle bir konuşma yapmasını önerdi:

"Ben yanlış bir hesap yaptım. Halk her zaman haklıdır. Milyonların kararına boyun eğiyorum."

HAP Genel Başkan Yardımcısı Isam el-Aryan son olarak, darbe lideri Sisi'nin, meydanlara inme çağrısına uyan azınlığı da demokrasi isteyen çoğunluğun iradesine tabi olmaya çağırmasını isteyerek, askerlik şerefinin ve sorumluluk bilincinin sessizce sahneyi terk etmeden önce böyle bir tavrı gerektirdiğini savundu.

Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'da askeri bir darbe ile görevinden uzaklaştırılmasının ardından Mursi destekçileri başkent Kahire'deki Rabiatul Adeviye Meydanı başta olmak üzere, 27 şehirde "barışçıl" eylemler düzenlemeye başlamıştı. Bu gösterilerin en büyüğü ise Bedir Savaşı'nın yıldönümüne denk düşen 17 Ramazan (25 Temmuz) Cuma günü için planlanmıştı.

 Önceki gün Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin darbe yanlılarını da Cuma günü meydanlara çıkmaya çağırması ülkede gerginliği artırmıştı.

AA

Etiketler: , , , ,
20:27
 // YAHUDİ SİSİ
Mısırlı kardeşlerim! Sonuna kadar direnin, Allah daima haklının yanındadır. Sizi öldürmeye yemin etmiş Yahudi Sisi'ye karşı direnin. Bu sizin namus görevidir. İslamın şerefini yuhudilere ezdirmeyin. Kana kan, dişe diş direnin! Direnin! Direnin! Allah sizinle, ümmet sizinledir. Bizler sizinleyiz. Muhammed Mursi, bizim de namusumuzdur. Dualarımızla, kulağımız, gözümüz, elimiz ve tüm bedenimizle sizinleyiz. Cihad bize farz kılındı. Küffardan korkmuyoruz....
26 Temmuz 2013 20:27
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler