YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Onlar Kudüs’ün özgür çocukları
Onlar Kudüs’ün özgür çocukları
24 Mayıs 2015 19:18
Kudüs’te yaşayan 6 Filistinli genç, 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz hafta İstanbul’daydı. Taş atmak yerine sporu ile karşılık veren grubun amacı Filistin’in adını parkur ile duyurmak.

Dünyada gençlerin ağızlarına aldıkları kamera ile çatıdan çatıya zıplayarak yaptığı parkur sporuna ilgi gün geçtikçe büyüyor. Parkur, önüne çıkan engelleri bedensel hareketler kullanarak en hızlı ve etkili biçimde aşma sporu.

Aşılması gereken engeller bir ağaç, demir parmaklık, duvar gibi herhangi bir engel olabiliyor ve bunları aşarken koşma, zıplama, tırmanma ve düşme teknikleri kullanılıyor. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri için İstanbul'a gelen Kudüs Parkur grubu da bu sporu yapıyor.

6 Filistinli gençten oluşan Kudüs Parkur Grubu Eyüp ve Üsküdar'da gerçekleştirdiği parkur gösterisi ile büyük ilgi topladı. Kudüs Parkur grubu, Filistin'in sesini artık sporla duyurmak istiyor. Böyle bir yöntem seçerek, evrensel bir dil olan sporu kullanan Parkur Grubu, “Biz dünyaya olan mesajımızı spor ve sanatla vermek istiyoruz” diyor.

Parkur onların güç gösterisi

Filistinli gençler için mücadele ruhunu canlı tutan parkur sporu adeta bir güç gösterisine dönüşüyor. Kudüs'te spor salonlarına sahip olmayan bu çocuklar da herhangi bir eğitim alamadıkları için birbirlerini izleyerek ve kendi doğal yetenekleriyle gelişme göstermeye çalışıyorlar. İnternetten yaptıkları araştırmalar sonrasında bunu gösteri haline dönüştüren gençler, Kudüs'ün yapısı itibariyle doğal bir parkur alanı olmasından dolayı çalışmalarını ilerletmiş.

2008 yılında Banlieue 13 filminden etkilenip başladıkları bu sporu şimdi dünyaya göstermek istiyorlar. Kudüs Parkur grubunun kuruculuğunu ve koordinatörlüğünü Sami Omar Mohammad Batsh, Qutaiba Shuaib Saleh Abusenenh yapıyor.

Qutaiba aynı zamanda grubun koçluğunu da üstleniyor. İstanbul'a gösteri için gelen ekibin en küçük üyesi ise 12 yaşındaki Hasan Nihad Bader Zghyer. Ameer Taleb Khader Dweik, Safeer Khamees Shehadeh Tahhan ve Ahmed Ahid Hafeth Abusenenh grubun diğer üyeleri arasında yer alıyor.

Çatıda başlayan serüven

Eski Kudüs'te bir marketin çatısında bu işi yapmaya başlan Kudüs Parkur grubunu gören ufak çocuklar da abilerine öykünerek bu spora merak salıyor. Oyun oynayabilecekleri herhangi bir alan olmadığı için diğer çocukların çatıda yaptıkları gösteriler hoşlarına gidiyor. 2014 yılına kadar o çatıda antrenmanlar yapıyorlar. Artık çok fazla çocuk tarafından ilgi gören parkur grubuna, gençlik derneği olan Burc El Lak Lak prefabrik bir spor salonu tahsis ediyor. Kudüs Parkur,100 tane arkadaşıyla beraber parkur sporunu yapmaya devam ediyorlar.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler