YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önce sınır hattı sonra El Bab
Önce sınır hattı sonra El Bab
02 Eylül 2016 07:26
Fırat Kalkanı harekâtının 9’uncu gününde ÖSO, Cerablus’tan 25 kilometre batıdaki Çobanbey’e ilerleyip Suriye sınırında kontrolü sağladıktan sonra El Bab’a yönelmeyi planlıyor.

TSK ve koalisyon güçlerinin desteğiyle ÖSO’nun Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Fırat Kalkanı operasyonunda 9 gün geride kalırken, ÖSO Cerablus’un güneyinde Sacur Çayı’na kadar inerek PYD/ YPG unsurlarını Fırat Nehri’nin doğusuna doğru çekilmeye zorladı. Cerablus’un batısında da Ez Zahiriyah, El Yakubiyah ve Hasansağır çevrelerinde kontrolü sağladı.

ÖSO’nun bu noktadan Türkiye- Suriye hudut hattına paralel olarak batıya doğru ilerlemesi ve Çobanbey’e kadar olan 25 kilometre genişliğindeki alanı IŞİD’den alması hedefleniyor. Böylece doğuda Fırat Nehri ile batıda Çobanbey arasında ÖSO kontrolünde güvenli bölge oluşturulacak ve YPG’nin kantonları birleştirme hedefi engellenecek.

PYD GÜNEYE İNİYOR

Uluslararası koalisyon ve Rusya, önce El Bab, ardından Rakka’nın IŞİD’den temizlenmesi beklentisi içerisinde. ABD’nin kara gücü olarak değerlendirdiği PYD/YPG unsurları ise Ankara’nın baskısıyla Fırat Nehri’nin batısına doğru çekiliyor.

Ancak ilerleyen günlerde PYD/YPG’nin El Bab’da kontrolü sağlama girişiminde bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor. PYD/YPG Türkiye-Suriye hudut hattında oluşturmak istediği koridoru artık daha güneyde, El Bab üzerinden geçerek tamamlamaya ve kantonlarını birleştirmeye niyetleniyor.
TSK ile ÖSO’nun da hudut hattındaki operasyonun ardından, El Bab’a ilerleyerek IŞİD’i güneye süpürmesi bekleniyor.

 

HABERTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler