YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Onbinler sokağa döküldü
Moskova'da onbinler seçim sonuçlarını ve Putin'i protesto etti.
Onbinler sokağa döküldü
10 Aralık 2011 / 16:47 Güncelleme: 10 Aralık 2011 / 16:53

Rusya genelinde bugün muhalifler sokaklara dökülerek Pazar günü yapılan parlamento seçim sonuçlarını protesto ederken, Rusya Başbakanı Vladimir Putin iktidarı ele geçirdiği 2000 yılından beri ilk defa bu boyutta bir protestoya şahit oldu.

Rusya'nın başkenti Moskova'da bugün öğleden sonra toplanmaya başlayan, parlamento dışında olan ve kendilerine ''Sistemdışı Muhalefet'' adını veren onbinlerce kişi Kremlin Sarayı'nın yakınındaki Bolotnoya Meydanı'nda bir ara geldi.

Polis alana girenleri tek tek kontrol ederken, bir polis helikopterinin göstericilerin bulunduğu alanın üzerinde devriye uçuşu yaptığı, Moskova nehrinde de tekneli polisin güvenlik önlemi aldığı dikkati çekti.

Göstericilerden Sergey Trafimov, AA'ya yaptığı açıklamada, "seçimlerde hile yapıldığı ve yetkililerin bu davranışıyla ülkeyi adeta bir sirke çevirdiği" görüşünü dile getirerek, ülkede kimsenin mevcut durumdan mutlu olduğunu sanmadığını söyledi.

Polis yetkilileri Bolotnoya Meydanı'ndaki gösteriye yaklaşık 25 bin kişinin katıldığını belirtirken, muhalefet temsilcileri en az 40 bin kişinin meydana geldiğini savundu.

Adını açıklamayan protestocu bir genç kız da yaptığı açıklamada, adil şekilde yapılmayan parlamento seçimlerini protesto etmek için buraya geldiklerini belirterek, ''Akşama kadar burada olacağız'' dedi.

Svetlena adındaki yaşlı bir protestocu kadın da adil olmayan seçim sonuçlarını protesto için geldiğini belirterek, ''Her şeyin daha iyi olmasını umut ederim ama Rusya o kadar çürümüş bir devlet ki hiç bir şeyin değişeceğini sanmıyorum'' diye konuştu.

Muhalefete göre 40 bin, polise göre 25 bin göstericinin bulunduğu Bolotnaya Meydanı'nda Putin ve Medvedev'in iktidarı bırakmasını isteyen pankartlar ve karikatürler taşındı.

Bolotnaya Meydanı civarında köpekli polisler 50 metre aralıkla dururken, göstericilerin ellerinde, ''Putin bitti'', üzerinde Putin'in resmi bulunan ''Büyük Kardeş sizi izliyor'' yazılarının yer aldığı pankartlar dikkat çekti. Muhalefetin gösteri yapmak istediği Devrim Meydanı'nda içi polis dolu 50 kamyon hazır tutulurken,  göstericilere yönelik şu ana kadar müdahalede bulunulmadı.

Moskova Kent yönetimi, muhalefetin başvurusu üzerine 30 bin kişiye kadar gösteri yapılabileceği izni vermişti. Meydana gelen göstericilerin sayısının 30 bini aşması halinde polisin müdahale edip etmeyeceği konusunda ise bir açıklama yapılmadı. Nitekim yasaya göre yönetimin izin verdiği 30 binin üzerinde göstericinin gelmesi halinde polis grubu dağıtabilecek.

Protesto gösterileri başkent Moskova'nın yanı sıra, Rusya'nın Pasifik sahillerinden güneydoğusuna kadar 15 değişik kentte de yapıldı. Pasifik kıyısındaki Vladivostok kentinde yüzlerce kişi Rusya'nın Pasifik Filosu'nun bulunduğu nehir kenarındaki caddede yaptıkları gösteride, iktidardaki Birleşik Rusya Partisi için, ''Fareler Gitmeli'' yazısının bulunduğu karikatür taşıdılar.

Vladivostok'taki protesto gösterisini yakından izleyen polis herhangi bir müdahalede bulunmazken, bir çok kentteki yönetimin Moskova'da olduğu gibi internet üzerinden organize edilen protesto gösterileri için izin verdiği kaydedildi.

Rus İnterfaks ajansı, Sibirya bölgesindeki Perm ve Habarovsk kentlerinde yapılan izinsiz gösterilerde polisin en az 15 kişiyi gözaltına aldığını duyurdu.

Muhalefetin istediği gösterilere izin verilirken özelikle başkent Msokova'da okulların gençlerin gösteriye katılmasını engellemek için 9-11'inci sınıflar için Cumartesi günü mecburi ders günü ilan ettiği dikkat çekti. Rus basını, bu durumun öğrencilere dün bildirildiğini kaydettiler.

Analistler, bugünkü gösterilerin Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in demokratik hoşgörüsünün sınırları ve muhalefetin ülke içindeki gücünü sınamanın büyük bir ölçütü olduğuna dikkat çekerek, yaşananların gelecek yıl Kremlin'e dönmeye hazırlanan Putin'in işinin gelecek yılki devlet başkanlığı seçiminde de kolay olmadığını gösterdiğini belirttiler.

Parlamento dışındaki Rus muhalefet temsilcileri dün yaptıkları açıklamalarda bugünkü gösterinin ardından gelecek hafta daha büyük bir gösteri düzenlenmesi çağrısında bulunacaklarını söylediler. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler