YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ön görüşmeler başladı
Ön görüşmeler başladı
26 Ocak 2011 13:33
Geçici hükümeti kurmakla görevlendirilen Necip Mikati, bugün eski başbakanlardan Raşid Sulh ile biraraya geldi.

Lübnan'da hükümeti kurmakla görevlendirilen Necip Mikati, ilk resmi görüşmelerine yarın başlayacağını açıklamasına rağmen, bugün bazı siyasi temaslarda bulundu.

Mikati, Beyrut'ta, ilk olarak eski başbakan Raşid Sulh ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından bir açıklama yapılmazken, Mikati daha sonra, Hizbullah ile birlikte hareket eden, ülkedeki Hristiyan Maruni liderlerden Mişel Aun ile görüştü.

Rabia bölgesinde bulunan çalışma ofisinde Mikati ile görüşen Aun, basına yaptığı açıklamada, Lübnan'ı kimseden emir almayan bağımsız bir ülke yapmak için görüşmelerde bulunduklarını açıkladı. Ulusal Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Aun, Lübnan'ı yolsuzluktan uzak ve ulusal birlik etrafında birleştirecek yeni bir hükümet kurmak istediklerini söyledi. Aun, amaçlarının ulusal birlik hükümeti kurmak olduğunu ama Saad Hariri önderliğindeki Sünni milletvekillerinin hükümete katılmak istememesi halinde bunun onların kendi seçimi olacağını söyledi.

Mikati, ayrıca eski Başbakan ve kendisinden önce Hizbullah'ın başbakan adayı olarak ismi geçen Ömer Kerami ile de bir araya geldi. Görüşmelerin eski başbakanlara yapılan nezaket ziyareti olduğu belirtildi.

Lübnan'da 12 Ocak'ta hükümetin düşmesinin ardından Beyrut başta olmak üzere ülkenin bir çok yerinde birkaç gündür yaşanan gerginlik ise, yerini sakinliğe bıraktı.

Beyrut'un bir çok yerinde iş yerlerinin normal olarak açıldığı görüldü.

Ülkenin kuzeyindeki Trablusşam şehrinde, dün Mikati aleyhinde gösteri yapan geçici hükümetin başbakanı Saad Hariri taraftarlarının, bugün gösteri yapmadıkları ve şehirde durumun sakin olduğu belirtiliyor.

Lübnan'da Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Sünni-Müslüman milyarder işadamı Necip Mikati, kendisini "Hizbullah yanlısı" olmakla suçlayan diğer politikacılara ise mesaj göndererek, kendisini "yapacağı işlerle değerlendirmelerini" istedi.

Mikati'yi Hizbullah ile işbirliği yapıyor diye suçlayanlar ise onun asıl sınavı, öldürülen eski Başbakan Refik Hariri'nin katillerinin bulunması için kurulan Birleşmiş Milletler Özel Mahkemesi'nin işleyişi ve Hizbullah'ın silahlarını bırakması konusnda alacağı kararlar sırasında vereceğini belirtiyorlar.

Mikati, ülkede saygın bir işadamı ve 2009 yılında yapılan genel seçimlerde, Trablusşam bölgesinden yüzde 87 ile en yüksek Sünni oylarını alarak milletvekili seçilen, Hizbullah üyesi olmayan bir politikacı olarak biliniyor.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler