YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
On binler sokaklara döküldü
Rusya'da seçimlerin yenilenmesini isteyen on binlerce gösterici sokaklara döküldü.
On binler sokaklara döküldü
24 Aralık 2011 / 16:47 Güncelleme: 24 Aralık 2011 / 16:53

Rusya'nın başkenti Moskova'da bugün tekrar bir araya gelen on binlerce gösterici 4 Aralık'ta yapılan parlamento seçimlerinin hile yapıldığı gerekçesiyle tekrar edilmesini istedi.

Komsomolskaya metrosu yakınındaki protesto gösterisine katılan muhalifler, yapılan konuşmaların ardından sık sık ''Putinsiz Rusya'' ve ''Yeni Seçimler'' şeklinde sloganlar attılar.

Rus roman yazarı Boris Akunin'in konuşması sırasında ''Putin'in devlet başkanlığına geri dönmesini istiyor musunuz '' şeklindeki sorusuna meydanı dolduran on binler ıslıkla ve yuhalamalarla, ''Hayır'' yanıtı verdi.

Moskova polisi gösteriye katılanların sayısını 28 bin olarak açıklarken protesto gösterisini organize eden gruplar meydanda en az 100 bin kişi olduğunu belirttiler.

Gösteriye katılanların büyük bölümü beyaz kurdele takarken, katılımcıların liberaller, milliyetçiler, çevreciler, komünistlerden ve kendilerine anarşistler diyen bir gruptan oluşması dikkati çekti.

Protestoculardan birinin taşıdığı afişte Putin karikatürünün üzerinde, ''Bizim Prezervatifimiz Değil'' yazısı dikkati çekti. Putin. geçen hafta yaptığı basın toplantısında. muhalefetin taktığı beyaz kurdeleyi prezervatif ve göstericilerin de AIDS ile mücadele gösterisi yaptığını zannettiğini söylemişti.

Bir gösterici de Vaclav Havel'in fotoğrafının bulunduğu ve altında yine Havel'in, ''Haklarınız için mücadele etmekten asla vazgeçmeyiniz'' sözlerinin olduğu bir pankart açarken bir başka gösterici ''Yeter Kardeş'' yazılı afiş taşıdı.

Liberal Yabloka Partisi lideri Grigoriy Yavlinskiy için meydanda devlet başkanlığına aday gösterilmesi için imza toplanırken, Komünist Parti görevlileri de katılımcılara ülkede gördükleri sorunla ilgili anket doldurttu.

Gösteriye eşiyle katılan Sergey adındaki Rus vatandaşı yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in seçim sonuçlarının açılanmasının hemen ardından yaptığı konuşmanın iki hafta önce Bolotnaya Meydanı'nda yapılan ilk büyük gösteriye ve bunun ardındaki diğer eylemlerin gelişmesine yol açtığını belirterek, ''Bu gösterilerin hükümet üzerinde baskı oluşturacağına inanıyorum. Hükümet bence bu tepkileri duyuyor ama bana göre daha fazla duyması gerek'' dedi. Sergey'in eşi Anna araya girip, ''Biz seçimlerin adil olması taraftarıyız'' ifadesini kullandı.

Muhalefet BRP'nin seçim sırasında ciddi hileler yaptığını, yüzde 49 olarak açıklanan oy oranlarının gerçekte çok daha düşük olduğunu savunarak seçimlerin yenilenmesini istiyor.

Nitekim, muhalif gazetecilerden Leonid Parfyonov'un meydandaki ekrandan yayınlanan video mesajında, ''Statükonun devamında çıkarı olan tek taraf dolandırıcıların ve hırsızların partisi'' dedi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteriye katılanlar tek tek detektörden geçerken, eylemin yapıldığı alanın yanında çok sayıda polis otobüslerinin hazır beklediği ve tüm çevre yolların trafiğe kapatıldığı dikkati çekti.

Rusya'da gelecek yıl Mart ayı başında yapılacak devlet başkanlığı seçimini Putin'in rahatlıkla kazanması beklenirken, parlamento dışındaki muhaliflerin üzerinde anlaşabilecekleri ortak bir aday çıkaramamasının muhalefetin en büyük eksiği olarak görülüyor. Rusya'da geniş kesim Komünist Parti Başkanı Gennadiy Züganov'un Putin'e karşı alternatif olamayacağı ve zaten Züganov'un da iktidara gelmekten korktuğu görüşünü savunmakta.

Gösteriye katılanlar arasında bulunan eski Maliye Bakanı Aleksiy Kudrin de seçimde yolsuzluklarla ilgili iddialara duyarsız kalan Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Vladimir Çurov'un istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca, devlet başkanlığı seçiminde Putin'in karşısında aday olan milyarder işadamı Mihail Prohorov da Moskova kent merkezindeki gösteriye katılanlar arasında yer aldı.

Putin, protesto gösterilerine katılanların büyük bölümüne para ödendiğini ve ABD'nin göstericileri teşvik ettiğini savunmuştu. AA
 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler